Tarihin her döneminde ötekileştirilen kadınlar

Yeni Çıkanlar
Tarihin her döneminde ötekileştirilen kadınlar

Cinsiyet çalışmaları ile bilinen bir akademisyen olan Mary Talbot tarafından yazılan ve Bryan Talbot tarafından resimlenen Babalar ve Kızları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde raflardaki yerini aldı. Costa Biyografi Ödüllü bu grafik romanda yazar, kendi çocukluğu ile James Joyce’un kızı Lucia’nın hayatını paralel bir kurgu içinde anlatarak kadınların her dönemde karşılaştıkları zorluklara vurgu yapıyor.

İngiltere’deki kadınların 20. yüzyıl başındaki oy hakkı mücadelesinin anlatıldığı Öncü Kadınlar kitabı ile tanınan Mary&Bryan Talbot’ın ilk grafik romanı Babalar ve Kızları, Desen Yayınları etiketiyle okurlarla buluştu.

Babası tanınan bir James Joyce uzmanı olan yazar Mary M. Talbot, kendi çocukluğu ile James Joyce'un kızı Lucia Joyce'un çocukluğunu eşzamanlı akıp giden özel bir anlatıda buluşturuyor. Yaşadıkları toplumsal dönemler arasında zaman farkı olsa da Babalar ve Kızları, paralel kurgusu sayesinde iki ayrı kadının baskıya ve toplumsal cinsiyet hiyerarşisine maruz kalmaları gibi ortak noktaları tüm açıklığıyla ortaya koyuyor.

Babaların kızlarıyla olan inişli çıkışlı ilişkilerine odaklanan bu dikkat çekici grafik roman, toplumda baskı gören kadınların gönüllü elçiliğini üstleniyor. Dönemler ve toplumlar farklı olsa da kadınların yaşadıkları zorlukların hiçbir zaman değişmediğine vurgu yapan Babalar ve Kızları, "ötekileştirildiği" için hayallerinin peşinden koşamayan bütün kadınların manifestosuna dönüşüyor.

Çizer Bryan Talbot, iki ayrı kadının hareketli dünyalarını sinematografik bir estetikle yansıtıyor. James Joyce, kızı Lucia Joyce ve o dönem hakkında pek çok bilgi içeren kitabın sayfalarında, Samuel Beckett’ten Josephine Baker’a ve Isabel Duncan’a kadar edebiyat ve sanat camiasının pek çok ünlü ismi yeniden hayat buluyor.

Babalar ve Kızları, 2012’de Costa Biyografi Ödülü’ne layık görüldü.

İlgili Görseller

8 Mart 2018 Perşembe
1516 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?