Boğaziçi Üniversitesi Halit Ziya Uşaklıgil’i Anıyor…

Boğaziçi Üniversitesi doğumunun 150. yılında modern Türkçe romanın kurucu ismi Halit Ziya Uşaklıgil’i anıyor. ‘Siyah Endişe - Bir Asır Sonu Anlatısı Olarak Halit Ziya Uşaklıgil Edebiyatı’ başlıklı sempozyumda, Türkiye’den birçok üniversiteden araştırmacı Halit Ziya’nın hayatını, eserlerini, edebi ve siyasi kişiliğini tartışacak.

Boğaziçi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi işbirliği ile doğumunun 150. yılında modern romanın kurucu ismi Halit Ziya Uşaklıgil’i Anma Sempozyumu düzenliyor. ‘Siyah Endişe - Bir Asır Sonu Anlatısı Olarak Halit Ziya Uşaklıgil Edebiyatı’ başlıklı sempozyumda, 60 yıllık yazı hayatında roman, öykü ve mensur şiirleri ile Türk Edebiyatı’nın en büyük yazarlarından biri olarak kabul görmüş Halit Ziya, hayatı ve eserleri, edebi ve siyasi kişiliği üzerinden tartışılacak.

Halit Ziya Uşaklıgil’in eserlerini, dünyasını, düşlerini farklı disiplinlerden yaklaşımlarla ele almayı hedefleyen sempozyum, Türkiye’den birçok üniversiteden araştırmacının katılımıyla gerçekleşecek. Sempozyumda, kaçış, yabancılık, köksüzlük nitelemelerinin kısıtlı dünyasına hapsedilen Halit Ziya ve Servet-i Fünûn edebiyatı; Ahmet H. Tanpınar’a, Oğuz Atay’a, İkinci Yeni’ye uzanan edebiyat anlayışı ve yazarlık tavrının izleri sürülecek. “Halit Ziya Edebiyatında İlklere Sonlara ve Anılara Dair”, “Halit Ziya Edebiyatında Beden ve Kadınlar”, “Mai ve Siyah Deneyimi”, “Türler Arasında Halit Ziya” gibi oturum başlıklarının gerçekleşeceği sempozyumda Halit Ziya’nın edebiyat tarihçiliği 8 farklı oturumda tartışılacak.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüste Natuk Birkan Binası İbrahim Bodur Salonu’nda gerçekleştirilecek sempozyumun birinci gününde, Halit Ziya Uşaklıgil'in torunu Ayşe Berker de anılarını anlatacak. 28 Nisan 2016 Perşembegünü saat 10.00’da Zeynep Uysal başkanlığında “Halit Ziya Edebiyatında İlklere Sonlara ve Anılara dair” oturumu ile başlayacak olan sempozyum, 29 Nisan Cuma günü ise başkanlığını Murat Gülsoy’un üstlendiği “Halit Ziya’nın Öykü Dünyası’ndan” başlıklı oturum ile son bulacak.

25 Nisan 2016 Pazartesi
1015 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?