Guguk Kuşu, Ken Kesey

Özgürlüğüne düşkün, başına buyruk,  McMurphy’nin, deli olup olmadığının anlaşılması için bir akıl hastanesine kapatılmasıyla başlıyor kitap ve hastanede geçen olayları sağır dilsiz numarası yapan Reis’in dünyasından aktarıyor bize.

Çeşitli araçlarla (şok, ameliyat, ilaçlar) uyumlu hale getirilmeye çalışılan, hissizleşmiş, duyarsızlaşmış, hayattan iyice kopartılmış hastaların arasında kalan McMurphy’nin, yaşayan ölüleri yeniden canlandırma çabaları, hastalara neşe ve güven aşılaması, hastane yönetimine daha doğrusu hastanede sözü geçen tek yönetici olan Başhemşire Ratched’e karşı örgütlenme çabası okunmaya değer.

 “Pek çoğunuz dış dünyadaki toplumun kurallarına uyamadığınız için buradasınız. Çünkü siz bu kuralları cesaretle kabullenmeyi reddettiniz. Çünkü siz bu kuralları hileyle ortadan kaldırmaya ve bunlardan kaçmaya kalktınız.………………………. Disiplin ve buyruklara uymaya zorlamamız tümüyle sizin iyiliğiniz içindir.” (Miss Ratched, s:228 )

Herşey bizim için aslında, herşey toplum kurallarına hiç karşı çıkmadan boyun eğmemiz ve herkesin yaptığını yaparak normalleşmemiz (!) için. Hangimiz daha akıllı hangimiz daha deli diye düşünmeden edemiyor insan.

Özetle; kendisine uyum sağlamayanın, sürüden ayrılanın dışlandığı bir toplum romanı Guguk Kuşu.  

Önce kitap okunmalı, ardından filmi izlenmeli… Tamamen aynı olmasalar da, ikisi de birbirinden güzel…

Kitaptan Alıntılar

-  Sen toplumu gerektiği biçimde iyice anlamıyorsun sanırım, dostum. Bu ülkede bir şey bozulursa onu en çabuk düzeltecek usul en iyi usul sayılır. Sayfa:219 (Harding)

- Tedavi değerini uzun süre düşünmedikçe sizleri belirli kural ve kısıtlamaları kabullenmeye zorlamıyoruz. Pek çoğunuz dış dünyadaki toplumun kurallarına uyamadığınız için buradasınız. Çünkü siz bu kuralları cesaretle kabullenmeyi reddettiniz. Çünkü siz bu kuralları hileyle ortadan kaldırmaya ve bunlardan kaçmaya kalktınız. Belki bir zamanlar… belki de çocukluğunuzda… toplumun kurallarıyla alay etmenize izin verilmişti. Bir kuralı çiğnediğiniz zaman bunun farkındaydınız. Üstünüze düşülmesini istediniz. Buna gerek duyuyordunuz. Ama o ceza verilmedi. Belki de anne ve babalarınızın bu budalaca hoşgörüsü bugünkü hastalığınızın nedeni olan mikroptu. Bunu anlayacağınızı umarak söylüyorum. Disiplin ve buyruklara uymaya zorlamamız tümüyle sizin iyiliğiniz içindir.  Sayfa:228 (Miss Ratched)

Buket Özsanat
19 Şubat 2016 Cuma
2222 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?