Beyaz Diş’e SEN de OKU Dokunuşu

Yeni Çıkanlar
Beyaz Diş’e SEN de OKU Dokunuşu

Çünkü sevmek, özveri gerektirir.

Jack London'ın, edebiyat tarihinin en gerçekçi hayvan karakterlerinden birini yarattığı benzersiz eseri Beyaz Diş, Barış İnce'nin yalın ama vurucu anlatımıyla ''SEN de OKU Klasikler'' koleksiyonunda yeniden okurla buluşuyor.

Farklılığının gölgesinde büyüyen vahşi bir kurdun doğayla, insanla ve kendiyle mücadelesini sayfalarına taşıyan kitap; iyilerle kötülerin ezelî ve ebedî çatışmasını güven, merhamet ve sevgi kavramları üzerinden tartışmaya açıyor. 

İçinde yaşadığımız âleme ve ona hükmedenlere bir kurdun gözünden bakan bu etkileyici roman, canavarlaşan insanın acımasızca katlettiklerini kuzeyin soğuk rüzgârlarıyla gözler önüne seriyor. 

Yarı köpek bir anne ile kurt bir babanın yavrusu olarak dünyaya gelen Beyaz Diş, doğduğu ilk andan itibaren vahşi doğası gereği insanlara nasıl yaklaşması gerektiğinin gerilimini yaşar. Aydınlık dünyada tedirgin adımlarla yürüdükçe cesur, zalim ve bazen de yırtıcı olmanın gücünü keşfeder. Kuvvetli olana boyun eğip, zayıf olanı ezmedikçe hayatta kalamayacağını anlar. İçinde kopan fırtınalar onu hep yaratılışına uygun bir yaşam sürmesi için ormana iter. Vahşi geçmişiyle insanın ona verdikleri arasında sıkışıp kalır. Bir süre sonra zorba bir adama satılarak ruhu nefretle doldurulur. Diğer köpeklerle dövüştürüldükçe bir savaşçıya, bir gladyatöre dönüştürülür. O artık insan eliyle yaratılan bir canavardır! Ta ki yine dövüştüğü bir gün, iyi kalpli bir adam tarafından kurtarılana değin. Sevmeyi, sevilmeyi unutan Beyaz Diş, karşısındaki bu insanı sevmeli mi yoksa ondan korkmalı mıdır? Sevgi ile korku arasında geçen ömründe belki de ilk kez bir insana güvenmesi gerekiyordur...

Tüm zamanların en sevilen klasiklerinden biri olan Beyaz Diş'in bu yeni yorumu, insanlarla hayvanlar arasındaki karmaşık bağ üstüne düşündürüyor; sevginin koşulsuz güvenle kazanılabileceğini hatırlatıyor.

Nefes kesici, hatta yer yer ürpertici bir hayatta kalma mücadelesine tanıklık ettiren bu sürükleyici roman, Ahmet Uzun'un usta işi çizimleriyle bütünleniyor.  

3 Ekim 2023 Salı
247 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?