Dünya Edebiyatında Yükselen Bir Yıldız: Petina Gappah

Öyküleriyle The Guardian’ın “ilk kitap ödülü”ne layık görülen Zimbabve’li yazar Petina Gappah’ın okurlarından tam not alan romanı Hafıza Defteri, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Hafıza Defteri geçmiş ile şimdi arasında gidip gelirken yoksul mahalleleri ile zenginlerin banliyölerinde akıp giden etkileyici bir hikâye anlatıyor bizlere. İncelikle işlenmiş bir kurguya kedimizi bırakırken bir yandan da sistem kurbanı sıradan insanların ıstırap dolu yaşamlarına tanıklık ediyoruz.

“Anlatmamı istediğin hikâye Lloyd’un ölümünün acınası çirkinliğiyle başlamıyor. Güneşin kabarcıklı yüzümü dağladığı, dokuz yaşında olduğum ve babamla annemin beni yabancı bir adama sattığı çok eski bir ağustos gününde başlıyor. Babamla annem diyorum ama aslında annemdi.”

Kitap Hakkında

Hafıza Defteri’nin anlatıcısı Memory, cinayetten hüküm giyip Zimbabve’de Chikurubi Hapishanesi’ne kapatılan ve idam edilmeyi bekleyen albino bir kadındır. Onu küçük yaşta yanına alan Lloyd Hendricks’i öldürmekten suçlu bulunmuştur. Avukatı, temyiz talebinin parçası olarak ondan olayları hatırladığı şekliyle kâğıda dökmesini ister; ayrıca yazacaklarını, hikâyesiyle ilgilenen Amerikalı bir gazeteciye de ulaştıracaktır.

Memory yazmaya başlar, anılar hafızasının kuytularından çıkıp önüne serilir. Peki ama her şey onun anlattığı şekilde mi gerçekleşmiştir? Kendini inşa ettiği geçmiş, ya hakikat değil de yanılsamalardan örülmüşse?

25 Eylül 2016 Pazar
822 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?