Üsküdar bugünlerde şiir gibi…

Kitap Gündemi
Üsküdar bugünlerde şiir gibi…

Dünyanın 16 farklı ülkesinden toplamda 33 şairin katılımıyla II. Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali devam ediyor. 11 Nisan’da Fas, Güney Afrika, İzlanda, Arnavutluk, Suriye, Kuzey İrlanda ve Makedonya’dan gelen şairlerle birlikte Türk şairler farklı Üniversiteler’de ve Kuzguncuk Bostanı’nda dinleti düzenleyecek. 16 Nisan’a kadar sürecek olan Festival’de dünya şairleri Üsküdar’ın farklı mekanlarında dinletiler vermeye devam edecek.

Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali 9 Nisan’da başladı. Dünyanın 16 farklı ülkesinden gelen toplamda 33 şair dünya seçkileriyle birlikte kendi şiirlerini Üsküdar’ın farklı mekan ve sokaklarında şiirseverlerle paylaşıyor.

11 Nisan’da ‘Şiir Okulda’ ve sokaklarda…

11 Nisan Pazartesi günü saat 10.00’da ‘Şiir Okulda’ adıyla Medeniyet Üniversitesi’nde bir dinleti düzenlenecek. Dinletide Mohammed Bennis – Fas, Lebo Mashile – Güney Afrika ve Türkiye’den Mustafa Muharrem İle Hayriye Ünal şiirseverlerle şiirlerini paylaşacak. Aynı günün devamında saat 14.00’te Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Luljeta Lleshanaku – Arnavutluk ve Türkiye’den Adem Turan, Cevdet Karal, Eren Safi dinleti gerçekleştirecek. Saat 18.00’de Kuzguncuk Bostanı’nda ‘Şiir Sokakta’ adıyla düzenlenecek etkinlikte de Ammar Rajab Tabbab – Suriye, Eirikur Örn Norddahl – İzlanda, Nick Laird – Kuzey İrlanda, Gjoko Zdraveski – Makedonya ve Türkiye’den Sıddık Ertaş, İlker Nuri Öztürk, Fazıl Baş, Tuba Kaplan, Zafer Acar dinleti verecek. Aynı günün akşamı saat 20.00’de BKSM (Bağlarbaşı Kültür Sanat Merkezi)’de Festival Başkanı Arif Ay bir dinleti düzenleyecek ve ardından Ali Görken Userin moderatörlüğünde Prof. Dr. Turan Karataş, Adem Turan ve Ahmet Edip Başaran’ın katılımıyla sohbet düzenlenecek.

12 Nisan Salı günü de saat 10.00’da Tenzile Erdoğan İmam Hatip Lisesi’nde, saat 14.00’te 29 Mayıs Üniversitesi’nde, saat 17.00’de Çengelköy Çınaraltı Çay Bahçesi’nde şiir okuması yapılacak. Aynı günün akşamı saat 20.00’de Genç Şairler Atölyesi BKSM Avrasya Salonu’nda yapılacak.

Üsküdar Şiir Festivali

Festival dinleti ve müzikli sohbetlerle devam edecek

13 Nisan’da saat 10.00’da Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde, 14.00’te Haydarpaşa Lisesi’nde okuma yapılacak. Aynı günün akşamı saat 19.30’da Beylerbeyi İskelesi’nde ‘Serdar Tuncer’le Müzikli Türk Şiiri Tarihi’ programı gerçekleştirilecek. Programda Türk Şiir tarihinden söz edilecek ve müzik eşliğinde şiir okuması yapılacak.

14 Nisan’da saat 10.00’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde, saat 14.00’te Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde, 18.00’de Hacı Selim Ağa Kütüphanesi önünde ve 20.00’de BKSM Avrasya Salonu’nda şiir okuması yapılacak.

15 Nisan’da saat 10.00’da Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, saat 14.00’te Biltek Koleji’nde, 17.00’de Üsküdar Fikir Sanat Merkezi, 20.00’de ‘Bi Şiir Ateşle’ ismiyle yapılacak programda BKSM Avrasya Salonu’nda şiir okuması yapılacak.

16 Nisan Cumartesi Festival’in son günü BKSM Boğaziçi Salonu’nda saat 20.00’de yapılacak kapanışta Türkiye’den ve dünyadan şairler şiir okuması yapacak. Etkinlik kapsamında festivalin ağır toplarından Jamaikalı Mutabaruka, Güney Afrika’nın en önemli performans şairlerinden Lebo Mashile, mizah ve ironiyi güçlü bir şekilde kullanan ve ses şiir performanslarıyla da bilinen İzlandalı Eirikur Örn Norddahl, İngiltere’nin en önemli genç şairlerinden T.S. Eliot ödüllü Jen Hadfield, Türk edebiyatına katkıları küçümsenmeyecek Nazım Hikmet Şiir Ödüllü Amerikan şair Mel Kenne, Arap edebiyatının en önemli temsilcilerinden ve 21 şiir kitabı bulunan Faslı Mohammed Bennis, Suriyeli muhalif şair Mahmoud Eltawil, Arjantin’den yazar, şair, çevirmen Jona Burghardt, Türkçe şiirler yazan Alman şair-fotoğrafçı Achim Wagner ve Makedonya’nın en etkili genç şairlerinden biri olan Gjoko Zdraveski okumalar yapacak. Gecenin devamında Türk şairler Ahmet Edip Başaran, Hüseyin Akın, Ali Ural, Mehmet Can Doğan, Mustafa Akar, Adem Turan ve Zafer Acar’ın şiir dinletilerinde festivalin son şiirleri okunacak.

Üsküdar Şiir Ödülleri’nin takdim edildiği kapanış töreninin ardından Dilek Türkan konseri ile Festival’e nokta konacak.

14 Nisan 2016 Perşembe
1363 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?