Sümeyra Güzel'den: Saymadan Duramam

Yeni Çıkanlar
Sümeyra Güzel'den: Saymadan Duramam

Matematiğin günlük hayatımızdaki yerine ve önemine vurgu yaptığı çalışmalarından tanıdığımız Sümeyra Güzel'in kaleme aldığı Saymadan Duramam, ilkokul 1. ve 2. sınıf matematik müfredatındaki kazanımları temel alan kısa öykülerden oluşuyor.

Etkileşimli oyunlar eşliğinde çocukları sayıların dünyasına yaklaştıran yazar, matematik dersine karşı refleks olarak geliştirilebilecek endişe ve önyargıların da önüne geçmeyi hedefliyor.

Gökçe Yavaş Önal'ın karikatür tadındaki desenleriyle bütünlenen bu renkli başvuru kitabı, matematik delisi bir kedi ile ona kucak açan küçük bir kızın sayılarla güçlenen dostluk hikâyesini konu ediniyor.

Kediler gün boyu yerlerde yuvarlanır, üstüne bir de miskin miskin uyur diye düşünüyorsan; bir adım geri çekil!

Ece, belki de dünyanın en şanslı çocuğu. Neden mi? Çünkü dünyanın en akıllı kedisine sahip de ondan! Tarçın, bir kediden çok daha fazlası: Saymadan, sayılarla uğraşmadan duramayan bir pisi o. Öyle ki; günlük hayatı matematikle anlamaya ve anlamlandırmaya çalışması boşuna değil.

Miyav! Kavanozda kaç boncuk var? Mıırr! Her gün 3 mama artırsam 6 günde kaç tane birikir?

Sayılar sonsuz, problemler zorlu...

Tarçın, Ece'nin sadece can dostu değil, aynı zamanda matematik ödevlerinin de biricik yardımcısı.

Onun çözemediği soruları şıp diye çözmesi, ilginç fikir ve önerileriyle hayranlık uyandırması da cabası. Ve şimdi, müthiş ikilimiz yeni arkadaşlıklar kurmak için sabırsızlanıyor.

Gel, sen de onların takımına katıl, sayıların dünyasında sürprizlerle dolu maceralarda kaybol!

Bizden söylemesi, Tarçın'ın rehberliğinde çözeceğin her soruda şaşıracak, keşke benim de onun gibi bir yol göstericim olsa diyeceksin.

O hâlde oyun başlasın! Tarçın, hadi gel zar atalım ya da araba yarışı oynayalım; eğer olmaz dersen geçen bayram topladığın harçlıkları sayalım.

Sen ne sandın, çocukların olur da kedilerin bayram harçlığı olmaz mı hiç?!

Kareli defterlere sığmayıp hayata karışan sayıları eğlenceli öykülerde buluşturan Saymadan Duramam'ı okuduktan sonra matematiğe bakışın değişecek. 

11 Mayıs 2023 Perşembe
231 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?