Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton

Kitap Yorum
Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton

Kumalo’nun aldığı mektuptan sonra çıktığı yolculukla başlıyor Ağla Sevgili Yurdum. Sonrası sizi hikayenin içine çekip, alıp götürüyor dağılan, dağıtılan kabilelerden kopan gençlerin gittiği Johannesburg’a…

Kumalo’nun bu kentte oğlunu ararken yaşadıklarını, hissettiklerini, çaresizliğini, hüznünü, korkularını yüreğinizde hissediyorsunuz. 

Siz Kumalo’nun hayatını yaşarken, kitabın ikinci bölümünde, adalet için savaşan, kendini yerli halkın durumunu iyileştirmeye adamış Artur Jarvis öldürülüyor ve baba Jarvis giriyor devreye. 

İki acılı babanın karşılaşması ve sonrasında gelişen olaylarda, sevgi, saygı ve anlayışı ne kadar özlediğini hissediyor insan. Karakterler yüreğinize dokunuyor, içiniz ısınıyor, küçük tebessümler otururken yüzünüze, nemlenmiş gözleriniz hüzünle bakıyor.

Öylesine sıcak, sımsıcak anlatmış ki Alan Paton hiç bitmesin istedim, hiç sonlanmasın ve ben bu hikayenin içinde yitip gideyim...

Ağla Sevgili Yurdum, iyi ki yollarımız kesişmiş, iyi ki okumuşum diyebileceğim yegane kitaplardan biri.


Tanıtım Metni

Bütün yaşamı Güney Afrika'da geçen, önceleri zengin beyaz çocukların eğitmenliğini, sonraları kara çocukların kapatıldığı bir "ıslahevi"nin yöneticiliğini yapan Alan Paton, Ağla Sevgili Yurdum'da; kara derili insanlarla beyazların çelişki ve çatışmalarının yaşandığı bir ortamı, olanca doğallığıyla anlatıyor.

1930'lu yıllarda Güney Afrika'da birtakım yenilikler yapılmaya başlanmış; ancak, alabildiğine ilkel koşullarda yaşayan, ezilen, sömürülen, hor görülen kara derili insanların bu değişime ayak uydurmaları son derece sancılı olmuştur.

Hem zorlu bir yaşamla hem de aynı ölçüde acımasız beyazlarla cebelleşen; ama o ülkenin kendi ülkeleri olduğu ve sevgide, acıda, emekte dayanışma içinde olmaları gerektiği bilincini edindikçe kendilerini kanıtlama savaşımına girişen bu insanların dramı, Ağla Sevgili Yurdum'da tüm çıplaklığıyla sunulmuştur.

Mehmet Harmancı'nın akıcı Türkçesiyle okurumuza kazandırılan roman, sömürüye başkaldırının elkitabıdır.

Orijinal Dili:İngilizce
Sayfa Sayısı : 294
Çeviri : Mehmet Harmacı
Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Buket Özsanat
2 Mart 2016 Çarşamba
2295 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?