Hanri Benazus ‘Çağdaş Atatürk Fotoğrafları’ Panora AVM’de Sergilendi

Kültür Sanat
Hanri Benazus ‘Çağdaş Atatürk Fotoğrafları’ Panora AVM’de Sergilendi

Düzenlediği etkinlikler ile fark yaratan Panora AVM, Henri Benazus’a ait birbirinden özel Mustafa Kemal Atatürk fotoğraflarını ziyaretçileri ile buluşturdu.

Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınan ünlü yazar ve iş adamı Hanri Benazus’un “Çağdaş Atatürk Fotoğrafları” sergisi ile Panora AVM ziyaretçileriyle buluştu. Serginin yanı sıra imza günü ile de sevenleri ile bir araya gelen Benazus, Atatürk’e olan sevgisini ve arşivinde yer alan fotoğrafları anlattı. Yılda 35-40 konferansa katıldığını ve 25-30 Atatürk Fotoğrafları sergisi açtığını söyleyen Hanri Benazus “Bu konuda gelen taleplerin hepsine yetişmem mümkün olmadığından, zaman zaman ulaşamadığım çevreler de oluyor. Tüm Türkiye bilir ki ben tam manası ile bir ‘Atatürk Fanatiği’ ve bir ‘Atatürkçülük’ doktrineriyim. Yaşım 75, bu yaşa kadar hayatımın hiçbir devresinde hiçbir kimse beni bu anlayışımdan çeviremedi. Zaten hiçbir kimse değiştirme girişiminde dahi bulunamadı. ” diye konuştu.

“17 yaşından beri arşivliyorum”

Sahip olduğu aşağı yukarı 4800 adetten oluşan özel Atatürk Fotoğrafları koleksiyonu olduğunu belirten Benazus “Atatürk’ün daha iyi tanıtılmasına yardımcı oluyorum.Arşivlemem 17 yaşında ilk defa rastladığım bir Atatürk fotoğrafı görüp onu satın almamla başladı. Sonradan bu bir tutkuya dönüştü. Gün geldi iki fotoğraf ve negatiflerini almak için günü birlik Amerika’ya gittiğim olmuştur. O fotoğraflar 1921 yılında Atatürk’le roportaj yapan bir Amerikalı gazetecinin çektiği fotoğraflardı” diye konuştu.

“Atatürk’e sevgim elimden tutuşuyla başlar”

Birçok insanın Atatürk’e olan bu duyguların kaynağını merak ettiğini anlatan Benazus “Evet, bu konuda iki miladım vardır. Birincisi 9 Ekim 1937 tarihinde Aydın’ın Ortaklar Kazası’nda Atatürk’ün Ege manevralarını izleme sebebiyle gelişiyle başlar. Karşılamaya çıkan İstasyon Müdürü, Muhtar, İmam ve İncir Kooperatifi katibi olan babamın eline nasıl yapıştığımı, nasıl onunla Atatürk’ü karşılamaya çıktığımızı ve ardından da nasıl babamın elinden kaçıp Atatürk’ün yanına gittiğimin anısı bende “Atatürk Tutkusunun” ilk kıvılcımını çakmıştır. Hele hele ardından Atatürk’ün beni elinden tutup trenine bindirmesi ve benim ona getirilen rakısının yanındaki leblebilerini yemem, zannedersem memleketimizde, şu anda yaşayan 70 milyon insan arasında beni ayrıcalıklı kılmaktadır” ifadelerini kullandı. İkinci miladım dediği diğer olayı ise şöyle aktaran Benazus “Kendimi bilmeye ve tanımaya başladıktan sonra Atatürk’ün “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünün bana bir yandan verdiği yükümlülük, bir yandan da beni ve benim gibilerine “Azınlıktan-Vatandaşlık”a geçiş hakkını verişi ve kendimi tam ve eksiksiz bir Türk olarak benimsememi sağlamasıdır. Ben “Bir Türküm” demekle, “O”nun direktifi ile, bu Güzel Vatanda bir “Onurlu Yurttaş” kademesine eriştim.

İlgili Görseller

29 Mayıs 2017 Pazartesi
1756 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?