Jean-Chrtristophe Grange - Lontano

Lontano, Jean-Christophe Grangé’in ülkemizde 2016’nın Mayıs’ında Doğan Kitap'tan çıkan son romanı. Daha doğrusu dilimize çevrilen son romanı. Bizler Lontano’yı okurken üç seri olarak düşünülen romanın ikinci kitabı olan Congo Requiem Fransa’da yayınlandı.

Lontano, Kaerverec adında bir köyde bulunan deniz havacılığı okulunda işlenen bir cinayet üzerine Gregoire Morvan’ın kendi gibi polis olan oğlu Erwan Morvan'ı cinayeti çözmesi için Kaerverec’e göndermesiyle başlar. Kongo, Fransa, Belçika üçlemesinde geçen hikâyede bolca gizem mevcut. Bir seri katilin kara büyü temalı işlediği cinayetlerin Morvan ailesini geçmişe götürmesiyle olaylar karışık bir hal alır. Erwan Morvan, bir yandan cinayetleri çözmeye çalışırken, bir yandan derin devletin büyük adamlarından olan babası Gregoire ile uğraşmak ve onun isteklerini de yerine getirmek zorundadır. Bunların yanında kardeşlerinin sorunlarıyla da ilgilenmek zorunda kalan Erwan’ın kafasında ki sorular günden güne artar…

Tehlikenin, korkunun, gizemin, entrikaların içiçe geçtiği bir polisiye macera Lontano. Akıcı ve sürükleyici olan kitap, orta kısımlarda biraz tempo kaybetse de polisiye, daha doğrusu Grange severler için keyifli bir kitap olacaktır. Benim açımdan kitapta ki tek sorun karakterlerin hiçbirini sevmemiş olmak. Kitapla ilgili yorumlara baktığımda bir çok kişi katilin kim olduğunu başlarda anladığını dile getirmiş. İtiraf edeyim son ana kadar ben katilin kim olduğunu çözemedim.

Kitaba başladığımda seri olduğunu bilmediğim için, az sayılmayacak sayfa sayısına sahip olmasına rağmen Grange bu kadar konuyu nasıl toparlayacak, bunca gizemi 655 sayfaya nasıl sığdıracak diye düşünmedim desem yalan olur. Kitap bazı gizemleri kendine saklayarak bittiğinde, “toparlamayacakmış zaten” diyerek gülümsedim ve Lontano’yu şimdi okuduğum için pişman oldum. Ben seri kitapları arka arkaya okumayı tercih edenlerdenim. Beklediğimde kitabın büyüsünün bozulduğunu düşünüyorum. Sizde seri kitaplara bu şekilde yaklaşıyorsanız Lontano’dan şimdilik uzak durun derim.

Son olarak Doğan Kitap kağıt kalitesini düzeltmemek konusunda ısrarcı bir tutum sergiliyor. Sayfaları çevirirken bile yırtılma potansiyeline sahip kağıt kalitesini hiçbir kitap haketmiyor. Umarım en kısa zamanda okuyucularının çoğunun şikayetçi olduğu bu soruna çözüm üretirler. 

Buket Özsanat
8 Ocak 2017 Pazar
1424 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?