Leyleklerin Uçuşu - Jean-Christophe Grange

Leyleklerin Uçuşu Fransız yazar Jean-Christophe Grangé’nin ilk romanı. Le Vol des cigognes adıyla  1994’te yayınlanan roman Fransa’da 850.000 adet satmış ve sekiz bölümlük bir TV dizisi haline getirilmiş. Kitabın, başrollerini Clemens Schick, Harry Treadaway ve Perdita Weeks’in paylasştığı 2012 tarihli sinema uyarlaması da mevcut.

Jean-Christophe Grangé polisiye-macera-gerilim türünün hakkını veren yazarlardan. İlk olarak Kızıl Nehirler ile tanıştığım yazarın bir çok kitabını okudum. Okuduklarım arasında en çok beğendiklerim Siyah Kan ve Kızıl Nehirler olmuştu. Listeye Leyleklerin Uçuşu’nu da ekledim.

Kitabın baş karakteri olan Louis Antioche’nin leyleklerle ilgili bir araştırma için yardımcı arayan Max Böhm ile tanışması ve Böhm’ün beklenmedik ölümüyle başlıyor Leyleklerin Uçuşu.

Böhm, yıllardır leyleklerin göç yollarını inceleyen, araştırmalar yapan bir kuşbilimcidir. Louis Antioche ise ailesini küçük yaşlarda kaybetmiş, koruyucu bir aile tarafından büyütülmüş,  tarih ve felsefe üzerine eğitimini tamamlamış olan 32 yaşında yalnız ve ne yapacağını bilmeyen bir adam.

Leylek

Her bahar Avrupa'ya gelen, yaz sonunda ise  tekrar Afrika'ya doğru yola çıkan leylekler ile ilgili bir sorun vardır. Birçok leylek göçü tamamlayamaz ve geri dönmez. Böhm bu nedenle işe almıştır Louis’i. Leyleklerin göç yollarını takip edecek ve neden geri dönmediklerini araştıracaktır. Louis tam yola çıkmak üzereyken leylek yuvasında Böhm’ün parçalanmış cesedi bulunur. Böhm’ün ölümünün ardından evinde bulduğu resimler ve Böhm’ün ölümünü inceleyen Müfettiş Dumaz’ın tavırları Louis’i bu olayı araştırmaya iter ve sırlarla, cesetlerle dolu tehlikeli bir yolculuğa atılır Louis. Gerisi kitapta…

Konusu, olay örgüsü ve betimlemeleriyle bir Grange klasiği Leyleklerin Uçuşu ve Grange’in ilk romanı olması nedeniyle daha da özel.

Buket Özsanat
27 Aralık 2016 Salı
1815 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?