Az, Hakan Günday

Kitap Yorum
Az, Hakan Günday

"Bütün insanlar hayat tarafından dövülür, nadiren de ödüllendirilir."(s:96)

Bir günde okunup bitecek ve başladıktan sonra bırakmanın mümkün olmayacağı bir kitap...

Biri mezarları temizleyip, sulayarak yaşam mücadelesi veren, diğeri bir tarikata gelin giden (satılan) 11 yaşında iki çocuğun kesişen hayatlarının romanı Az. 

"Derda, kısa araba geçmişinde en sevdiği yer olduğuna karar verdiği cam kenarında oturuyordu. Manzaradan değildi cam kenarını sevmesi. Yanında bir insan az olması demekti. Öğreniyordu Derda. Ne kadar az, o kadar iyi!" (S:57)

Yalnızlıkları içinde kaybolan, nefretleriyle yaşama tutunan, korkuyla beslenen, çektikleri acılarla büyüyen, yazarın tanımıyla hayat tarafından dövülen Derda ile Derdâ'nın çığlıkları beyninizde yankılanacak. 

"Birkaç adım sonra ağzını kapadı, çünkü o güne kadar dünya üzerinde yaşamış ve yaşamakta olan her insandan ne kadar nefret ettiğini hatırladı. Çevresi onlarla doluydu. Kuşatılmıştı. İnsanlarla. Yanından geçip giden insanlarla. Önlerine çıktığı için hızlı adımlarla etrafından geçtikleri, siyahlar içindeki kızı görmeyen ve acelesi olan insanlarla. Nasıl anlamıyorlar diye düşündü Derdâ. Yanlarından geçiyorum. Buradayım, aralarında. Ama hiçbirinin umurunda değilim. Görmüyorlar bile beni. Hepsi de kör olmuş." (S:55)

 

Buket Özsanat
16 Ekim 2015 Cuma
1956 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?