'Kahramanım' Raflarda!

Cinius Yayınevi'nden, anı türünde kaleme alınmış, yaza renk katacak yepyeni, ödüllü bir öykü... Bir kitap editörünün kaleminden...

Cinius Yayınları, keyifle okunacak bir kitabı daha okurlarla buluşturdu. Uzun zamandır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürdüren, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan ve kitap editörlüğü yapan Çiğdem Tan, ilk romanı “Kahramanım” ile edebiyat dünyasına güçlü bir “Merhaba,” dedi.

Çocukluğunun İstanbul'u ve doğup büyüdüğü Tarabya’ya dair anılarını renkli hayal gücü ile zenginleştirip ustaca harmanlamayı başarabilen Çiğdem Tan,romanının tüm editöryel çalışmalarını da kendisi gerçekleştirdi. Eserin içinde yer alan beş sayfadan derlediği "İnsan Güzeldir" isimli öykü ile 7. Fakir Baykurt Öykü yarışmasında dereceye girerek üçüncü oldu.   

4 yaşındaki bir kız çocuğunun gözünden hayatı anlamaya, anlamlandırmaya, yorumlamaya çalışan “Kahramanım”; 1980’lerin küçük bir şehir köyünden yansıtılan duygu yüklü bir öykünün içine gizlenmiş onlarca farklı yaşamı, öykünün baş kahramanı Bahar’ın sade ve duru anlatımıyla okurla buluşturdu.

Bir çocuğun dilinden hayata, topluma, 1980’lere ayna tutan “Kahramanım”, uzun süren sağlık sorunlarının tedavilerinde psikolojik desteğin önemini vurgulamaya çabalarken ülkedeki sağlık sisteminin, sağlıklı çocuklarla sağlıksız çocukların aynı süzgeçten geçtiğini gösterirken de eğitim sisteminin eksikliklerini, bütün bu eksikliklerin/yanlışlıkların bireyin o anki ve gelecek yaşamına yansımalarını vurgulamayı amaçlıyor.

Yazar ayrıca bir çocuğun, zenginler ve fakirler, Ermeniler, Müslümanlar ve Museviler gibi birbirinden farklı yaşam tarzları sürdüren insanların bir arada bulunduğu Tarabya’da, 1980’li yıllarda gözlemlediği dünyaya dair anıları da ustaca kurguluyor… 

Yazar, tıpkı Mehmet Rauf gibi, eserini “Son Üstadım” dediği edebiyat dehası ve Türk edebiyatının köşe taşlarından, büyük usta Hâlid Ziya Uşaklıgil’e atfediyor.

Her sayfada yepyeni bir hikâye, bambaşka bir pencere… Zengin, yaratıcı, akıcı ve heyecan verici… 

 

16 Mayıs 2018 Çarşamba
566 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?