Çağdaş hikayeciliğimizin öncüsü Sait Faik’ten mahkeme günlükleri

Yeni Çıkanlar
Çağdaş hikayeciliğimizin öncüsü Sait Faik’ten mahkeme günlükleri

Mahkeme Kapısı

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, modern hikâyemizin kurucusu Sait Faik Abasıyanık’ın eserlerini edebiyat tutkunları ile buluşturmaya devam ediyor. Usta yazarın ismini taşıyan serinin 14. kitabında Sait Faik bu kez bir ay boyunca izlediği adliyelerdeki “tutukluların” hikâyelerini ele alıyor.

Hikâyelerinin merkezine sıradan insanları alan ve onları oldukları gibi yansıtan Sait Faik’inMahkeme Kapısı ismini taşıyan bu kitabında kimsesizlerin, yoksulların, işsizlerin, balıkçıların, oyun olsun diye hırsızlık yapan çocukların yanı sıra yargının sert yüzünü yansıtmayan iyicil yargıçların öyküleri çıkıyor karşımıza. Hayata “Her şey insanı sevmekle başlar” cümlesinin naifliği ile bakan Sait Faik, suçlu olarak mahkemede bulunan çoğu kişiyi önce insan olduğunu anımsatan ayrıntılarla değerlendiriyor.

Öykülerinde toplumun problemlerinden çok bireyin toplum içindeki sorunlarına yönelen yazar, onların her şeyden önce birer oğul ya da baba olduklarına vurgu yapıyor.

Aralarında Seylan Çayı Hırsızları, Altmış Liralık Bir Kadın Çantası, Yüze Yakın Basamak, Modern Bir Karı Koca, İki Buçuk Liralık Rüşvet’in de olduğu 26 öyküyü içeren Mahkeme Kapısı, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm seçkin kitapçılarda…

26 Mayıs 2016 Perşembe
1097 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?