İnsanlı Ay Yolculuğuna Dair Bir Kehanet

Yeni Çıkanlar
İnsanlı Ay Yolculuğuna  Dair Bir Kehanet

Jules Verne’in Ay’a Yolculuk adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.

İnsanın Ay üzerinde ilk yürüyüşünden yaklaşık yüz yıl önce, 1865’te yayımlanan roman, insanlı Ay yolculuğuna dair bilimsel düş gücü ve hiciv yönünden hayli zengin bir kehanet gibidir. Macera, Amerikan İç Savaşı’ndan yeni çıkmış bir grup topçunun, kulüplerinde yapacak iş bulamayıp başkanları Bay Barbicane’in önderliğinde Ay’a kadar gidebilecek bir mermi yapmaya karar vermesiyle başlar. Haber kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılır. Merminin içinde Ay’a gitmek isteyen bir gönüllü de işe karışınca, proje bir anda çok büyük bir olaya dönüşür.

Astronotların Ay’a ulaşmasından yaklaşık yüz yıl önce kaleme alınmış bu çarpıcı roman, Jules Verne’in bilimsel ve edebi dehasının en güzel örneklerinden biridir. Bilimsel romanın yaratıcısı olarak görülen Jules Verne bilimkurgunun da temellerini atmıştır.

JULES VERNE (1828-1905):

Nantes kentinde dünyaya gelen yazar, Paris’te hukuk öğrenimi gördü, zamanla edebiyata yöneldi. Önce tiyatro yapıtları ve opera librettoları yazdı. 1863’te Le Magazine d’Education et de Récréation’da, Olağanüstü Yolculuklar adlı dizinin ilk yapıtı olarak yayımladığı Balonla Beş Hafta (1863) büyük ilgi gördü. Bunun üzerine fantastik serüvenler yazmaya devam etti. Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864); Deniz Altında Yirmi Bin Fersah (1870) ve Esrarlı Ada (1874) bunlardan bazılarıdır. Pek çok yapıtı arasında en çok ilgi çeken romanı Seksen Günde Devriâlem (1873) bugüne dek popülaritesini korumuştur. Romanları çok sayıda dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Verne, 1892’de Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiştir.

25 Nisan 2016 Pazartesi
1290 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?