Sırlarla Dolu Bir Yazar: B. Traven

Ayın Yazarı
Sırlarla Dolu Bir Yazar: B. Traven

B. Traven, gerçek kimliği hakkında çeşitli bilgilerin bulunduğu sırlarla dolu bir yazar.  Türkçe kaynaklarda yaptığım araştırmaların sonucunda çok fazla bilgiye sahip olamasam da 5 Mart 1890’da Chicago’da doğduğu, 26 Mart 1969’da Mexico City’de öldüğü biliniyor. Asıl adının Berick Traven Torsvan olduğu söylense de bu konuda da farklı düşünceler bulunuyor. Norveçli, Danimarkalı, Alman ya da ABD’li bir denizci olduğu gibi Kaiser II. Wilhelm’in gayr-i meşru çocuğu olduğu ve ona çok benzediği de ileri sürülen iddialar arasında.

Ölümünden sonra elde edilen bilgiler arasında, İsveçli olduğu, gençliğini Almanya'da geçirdiği, anarşist dergilerde bazı yazılarının yayımlandığı ve 1. dünya savaşı sonlarına doğru  uzun süre hapishane de kaldığı (İngiliz hapishanelerinde kaldığı ya da Almanya’da vatan haini suçlamasıyla tutuklanıp ölüme mahkûm edilmek üzereyken son anda kaçıp kurtulduğu) da  yer alıyor.

1928 yılında Life dergisinin onun kimliğini keşfedenlere, bu gizi ortaya çıkaranlara ödül vereceğini ilan ettiği de söylentiler arasında. 1966 yılında yapmış olduğu ilk söyleşisinde de özel yaşamına ilişkin hiçbir bilgi vermeyen Traven gerçek ismini gizleyebilmek için yapıtlarında da farklı farklı isimler kullanmış. Bunlardan bazıları;

Traven Torsvan, Arnolds, Traves Torsvan, Barker, Berick Traven, , Arthur Terlelm, Traven Torsvan Croves, B. T. Torsvan, Ret Marut, Rex Marut, Robert Marut, Red Marut, Albert Otto Max Wienecke, Otto Wiencke, Lainger, Goetz Ohly, Anton Riderschdeit, Wilhelm Scheider, Fred Mareth, Heinrich Otto Baker, Otto Torsvan.

Bir Meksika Dergisinin, Traven’in temsilci olarak gönderdiği Hal Croves’tan şüphelenip, peşine iki muhabir taktığı ve bu iki muhabirin Croves’un olmadığı bir zamanda kaldığı yere zorla girerek  masasında B.Traven ve farklı isimler taşıyan elyazmaları buldukları da söylentiler arasında. Hal Croves’un Traven olduğuna dair şüpheler dışında, Meksika’da 1923 yılında kaybolan bir yazar olan Ret Marut’un, Traven olduğu da iddia edilmiş.  Eşi Rosa Elena Lujan’ın Croves’un ölümünden sonra Traven’in hem Croves, hem de Ret Marut olduğunu söylediği belirtiliyor.

1925 yılında yerleştiği Meksika’nın yapıtlarının esin kaynağı olduğu söylenen Traven’in başlıca eserleri arasında Pamuk İşçileri,  Ölüm Gemisi, Altına Hücum, Kanlı Yürüyüş, Araba ve Köprü bulunuyor.

12 Mart 2017 Pazar
833 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?