Kitapları tozlu raflarda kaybolmuş ödüllü bir yazar: İrfan Yalçın

Ayın Yazarı
 Kitapları tozlu raflarda kaybolmuş ödüllü bir yazar: İrfan Yalçın

İrfan Yalçın 1934 Zonguldak doğumlu. Kitap Düşleri olarak çok geç tanıştığımız ve çoğu kimse tarafından tanınmayan, sahaflara sorduğunuzda "yeni bir yazar mı?" şeklinde yorumlarla karşılaşacağınız,  kitapları tozlu raflarda kaybolmuş ödüllü bir yazar.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitiren İrfan Yalçın, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1972'te Beyoğlu'nda bir kitabevi açtı. 1985'te Köyceğiz'e yerleşti.

Şiir, hikâye, eleştiri alanlarında da ürün veren İrfan Yalçın, romanda yoğunlaşarak Milliyet Yayınlarının 1974 Roman Yarışması’nda Pansiyon Huzur’la ikincilik ödülüne değer görüldü. 1978’de Genelevde Yas, 1979’da Ölümün Ağzı, 1980’de Fareyi Öldürmek, 1983’te Büyük Soytarı, 1991’de Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi, 1995’te Annem, Babam ve Ben adlı romanları yayınlandı. 

Ölümün Ağzı’yla 1980 TDK Roman Ödülü’nü, Yorgun Sevda ile 2009 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 2008’de yayımlanan “İçimdeki Zonguldak”, yazarın yaşam penceresinden doğduğu kentin öyküsüdür. 1985 yılında yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı bol ödüllü 14 Numara filmi İrfan Yalçın'ın Genelevde Yas kitabından uyarlandı.

2015 yılında vizyona giren, Aydın Sayman'ın yönetmenliğini yaptığı Vedat Erincin'in rol aldığı İçimdeki İnsan, İrfan Yalçın'ın, Sabri karakteriyle yürek burkan, büyüleyen Fareyi Öldürmek romanından yola çıkılarak senaryolaştırıldı.

TDK Roman Ödülü'nü alan Ölümün Ağzı kitabını "maden ocaklarında can vermiş, sakat kalmış, 'maden'in bütün çilesini çekmiş, ama hiçbir zaman insan onuruna yaraşır biçimde yaşatılmamış tüm emekçilere" adayan İrfan Yalçın, Engerek kitabıyla da günümüz Türkiye'sinin demokrasi masalıyla buluşturuyor okuyucuyu...

irfan yalçın
Önemli olan bir yazara öldükten sonra değer vermek değil, yaşarken gereken ilgiyi gösterip, yazdıklarının okuyucuya ulaştığını hissettirebilmektir. 

Okuyalım, yorumlayalım, paylaşalım, örnek olalım, yaşatalım...

Kitapsız kalmamanız dileğiyle...

Buket Özsanat
16 Şubat 2016 Salı
2583 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?