Genelevde Yas H2O Kitap etiketiyle yeniden okuyucuyla buluştu.

Yeni Çıkanlar
Genelevde Yas H2O Kitap etiketiyle yeniden okuyucuyla buluştu.

Kan ter içindeydi ayıcı. “Gel, koca oğlan, gel” diye bağırıyordu durmadan. Ayı, iki ayağının üstüne dinelmiş, ayıcının üstüne üstüne gidiyor ama yapışamıyordu bir türlü. Korkuyor gibi bir hali vardı. Ayıcı daldı birden. Yan düştü ayı. Düşerken “hınk” diye bir ses çıkardı. Kalktı hemen. Kollarını aptal aptal açıp salınarak yürüdü. Soluk soluğaydı. Ayıcının da taşmıştı soluğu. Ayı ayılığından, ayıcı insanlığından bıkmış usanmış gibiydiler. Bakışıp duruyorlardı öyle.


Genelevde Yas - İrfan Yalçın

İstanbul. Karaköy. Zürafa Sokak. No: 14.

Basit bir adres. Sadece postacıların değil neredeyse tüm erkeklerin bildiği, kadınlarıyla meşhur, kadınlara yasak bir adres.

Sıradan insanların sıra dışı acılarının mekânı. İş bulamayan yoksul kadınların açlığa karşı tutunacakları son dal.

Yaşı geçmekte olanların günden güne tükendikleri, bütünüyle düştükleri ve düşkünleştikleri, geri kalanların ibretlik geleceklerini gördükleri çaresizlik kuyusu.

Genç bir Yaprak’ın düşmesiyle yarınsızlıklarının acısını gözbebeklerinde hisseden kabuk bağlamış kadın gövdeleri.

Bu âlemin her yerinde ölümü bile hiçleştirenlerin “insanlığımız budur” haykırışı yankılanır. “Koca” lakaplıların kadınlara, Arap’ın Zargana’ya olan insanlığı, bir diğerimize olan insanlığımıza benzetilebilir mi? “Anne” lakaplıların “kızlarına” olan insanlığı çok mu uzak kalır çocuklarımıza olandan?

Korkmayın, utanmayın burası bir genelev… Nonoşları, zürafaları, tansiyoncuları, bohçacılarıyla; komünist olanlarıyla; dünyanın düz olduğuna inananlarıyla ev ev bir sokak. Her meslekten, her yaştan, her erkekten misafirleriyle; sözcüleri, gözcüleri, dikizcileriyle burası bir ülke.

En derin acıların yapmacık bir kahkahayla seyreltildiği, tebessümlerin gelip geçiciliğinde hüznü ağır basan bir dünya.

O halde neden yas tutmamaktayız…

***

Genelevde Yas, 1998’de “14 Numara” adıyla Sinan Çetin’in yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmıştır.

25 Mart 2019 Pazartesi
823 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?