35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Uluslararası Yazarları Konuk Etmeye Hazırlanıyor

Kitap Gündemi
35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Uluslararası Yazarları Konuk Etmeye Hazırlanıyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı için geri sayım başladı. İstanbul Kitap Fuarı, yurt dışından pek çok değerli yazarı ve şairi konuk edecek.

Yabancı Yazarlar Fuarda Okurlarıyla Buluşuyor

Karışık felsefi kavramları çocuklara aktarabilmek üzerine yoğunlaşan Brigitte Labbé,felsefenin sürekli kendini yenileyen bir sorgulama olduğunu gösterebilmek için kaleme aldığı ve Günışığı Kitaplığı tarafından basılan Çıtır Çıtır Felsefe dizisi ile Türkiye’de de tanınmaktadır. Labbé, fuarda hem minik okurlarıyla hem de yetişkinlerle buluşacak.

Yazar-editör Dan Hancox dünyaca ünlü yayınlarda müzik, popüler kültür ve siyaset hakkında yazmakta ve Türkiye’de de Metis Yayıncılık’ın Türkçeye kazandırdığı Dünyaya Kafa Tutan Köy kitabı ile tanınmaktadır. Hancox, kitabıyla aynı adlı etkinlikte Türk okurlarıyla buluşacak.

Dünyaca ünlü Fransız filozof Oscar Brenifier, “Filozof Çocuk’la Düşünme Atölyesi”nde kendileriyle, hayatla ve dünyayla ilgili önemli sorular üzerine kafa yoran çocuklarla biraraya gelecek. Brenifier’in Filozof Çocuk dizisi, TUDEM Yayınları tarafından basılmaktadır.

Çocuklara ve yetişkinlere yönelik felsefe atölyeleri düzenleyen Isabelle Millon, “Nasreddin Hoca ile Düşünmeyi Öğrenmek” atölyesinde fuarın minik ziyaretçileriyle buluşacak. Millon, çocuklara felsefeyi sevdiren yazar Brenifier ve Hasan Gürpınar’la birlikte “Çocuklar için Felsefe” etkinliğini düzenleyecek.

Avusturyalı siyaset bilimci, sosyal ve kültürel antropolog Thomas Schmidinger’in Türkçeye kazandırılan tek kitabı Yordam Kitap tarafından basılmıştır. Schmidinger, “Suriye’de Neler Oluyor? İç Savaş, Kürtler ve Dış Güçler” etkinliğinde Türkiye’deki kitapseverlerle söyleşecek.

Çocuk kitapları yazarı ve başarılı hikaye anlatıcısı David Simpson’ın kitapları İngilizce ve Türkçe olarak Yeşil Dinozor Yayınları tarafından yayınlanmaktadır. Simpson, “The Angry Crocodile” isimli etkinlikte küçük okurlarla biraraya gelecek.

İstanbul Kitap Fuarı Uluslararası Şairleri Konuk Ediyor

Onuncu yılında genç şairlere kucak açan Şiir İstanbul Festivali kapsamında düzenlenen ve Tarık Günersel’in yönettiği “Genç Hayat ve Edebiyat” etkinliği, Claudia Piccino, Ragnheiður Harpa Leifsdóttir, Krystalli Gylniadakis, Marta Markoska, Nasseem Daghestany, Teodora Balabanovic ve Tereza Riedlbauchová gibi şairleri ve müzisyen Marteinn Sindri Jonsson’ı fuar ziyaretçileriyle buluşturacak.

“Sözcüklerin Etkisi” TÜYAP’ta

İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Almanya, fuarda “Worte Bewegen / Sözcüklerin Etkisi” sloganıyla modern Almanca edebiyatından çocuk etkinliklerine geniş bir yelpazede hazırladığı program ile fuarın ilk 4 günü (12-15 Kasım) açık olacak Uluslararası Salon’da yer alacak.

Onur konuğu Almanya, aralarında Wilhelm Schmid, Esmahan Aykol, Ilija Trojanow, Peter Schneider, Olga Grjasnowa, Judith Kuckart, Finn-Ole Heinrich, Jan von Holleben, Silke Scheuermann, Matthias Göritz, Achim Wagner, Tobias Hülswitt veCanan Topçu gibi çok değerli yazarların da olduğu dolu dolu bir programla fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, teması ise “Felsefe ve İnsan” olarak belirlenmiştir. Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı / ARTİST 2016 ile eş zamanlı gerçekleştirilmektedir.

7 Ekim 2016 Cuma
2144 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?