Serhan Kansu’dan etkileyici bir hikaye: 'Sırtımdaki Okyanus'

Yazar, şair Serhan Kansu’nun terk edilen küçük bir kaplumbağanın gerçek hikâyesinden esinlendiği çocuk romanı “Sırtımdaki Okyanus” Elma Yayınevi etiketiyle okuyucuyla buluşuyor. Yazar yeni kitabında özgürlük, insan, sevgi, bağlılık, para gibi hayata dair kavramları sorguluyor. Eser, çocukların yanında yetişkinlerin de okuması gereken bir çocuk romanı…

Şiir kitabı “Şerefine Kozmos” ile okuyucunun dikkatini çeken Serhan Kansuçocuk romanı türündeki ilk kitabını yayımladı. Serhan Kansu, Elma Yayınevi’nden çıkan “Sırtımdaki Okyanus” adlı eserini, terk edilen küçük bir kaplumbağanın gerçek hikâyesinden esinlenerek kaleme aldı.

Teker teker hesaplaşıyor

“Sırtımdaki Okyanus” çocukların yanında özellikle büyüklerin de okuması gereken bir kitap. Eser, evcil hayvan dükkânında cam bir akvaryumun içerisinde dünyaya gelen, gerçek dünyayı hiç görmemiş küçük bir kaplumbağanın hikâyesini anlatıyor. Küçük kaplumbağa Gambi, yanındaki yaşlı kaplumbağa Rafi’ye “Özgürlük nedir Rafi, daha büyük bir akvaryumda olmak mı?” diye bir soru soruyor ve teker teker hayatımızdaki kavramlarla hesaplaşmaya başlıyor.

Küçücük boyuna bakmadan…

Roman boyunca maceradan maceraya sürüklenen Gambi, korkunca evim dediği kabuğuna saklanıyor, küçücük boyuna bakmadan “dev” diye adlandırdığı insanlara, kedilere, kargalara kafa tutuyor, terk edilmişlik duygusuyla ve gerçek dünyayla yüzleşiyor. Sırtında taşıdığı evinin içine bir okyanusa dalar gibi dalıyor ve hayalleri ona apayrı dünyaların kapılarını açıyor.

“Büyüyünce sormaya, sevmeye ve söylemeye korkar oluyoruz”

Serhan Kansu yeni kitabı hakkında “Büyüyünce sormaya, sevmeye ve söylemeye korkar oluyoruz. Bu kitap çocukların dünyasıyla bizim dünyamız arasında bir kesişim alanı, kaybettiğimiz çocuk masumiyetini yetişkinlere, yetişkinlerin hayat deneyimini de çocuklara aktaran bir köprü” diyor.

Serhan Kansu, yaşanmış bir olaydan esinlenerek kaleme aldığı Sırtımdaki Okyanus isimli kitabında, yavru kaplumbağa Gambi’nin bir okyanus kadar derin düşünceleriyle buluşturuyor bizi. Gambi, yaşamın merkezindeki özgürlük, iyilik, kötülük, insan, doğa, dünya, para ve sevgi gibi kavramları tatlı tatlı sorgularken, terk edilmişlik duygusu ve gerçek dünyayla yüzleşiyor.


“Özgürlük nedir Rafi, daha büyük bir akvaryumda olmak mı?”

Minik kaplumbağa Gambi, sırtında bir okyanus taşıyor. Şaka yapmıyoruz canım! Gerçekten uçsuz bucaksız bir okyanus var orada. Hayallerimizi, özlediklerimizi gittiğimiz her yere götürmez miyiz zaten? İşte tam da bundan söz ediyoruz tatlı okur!
Gambi okyanusa yani evine özlem duyuyor çünkü bir hayvan dükkânında yaşıyor. Hiç göremediği gökyüzünü, şekerden yapıldığı söylenen o bulutları merak ediyor. Bir gün küçük bir kız onu evine götürünce de macera başlıyor. Şimdi sıra gerçek dünyayı sırtlamakta!

22 Eylül 2017 Cuma
739 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?