Nazım Hikmet Yapıtlarında Canlandırma Üretimi

Kitap Gündemi
Nazım Hikmet Yapıtlarında Canlandırma Üretimi

Nâzım Hikmet Konuşmaları

Neredeyse her biri klasikleşen unutulmaz şiirleri, idealleri, aşkları, ayrılıkları, davası ve elbette ki memleket özlemi: Türkiye’nin ve dünyanın en büyük şairlerinden biri Nâzım Hikmet.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Nâzım Hikmet Konuşmaları” etkinlik dizisi, siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış, yetmemiş sürgün edilmiş, değersizleştirilmeye çalışılmış buna rağmen eserleri dünya çapında büyük ilgi görmüş bir dünya şairini, sarı bir çınarı konuk ediyor.

Toplam dört farklı söyleşiden oluşan “Nâzım Hikmet Konuşmaları” dizisinin son konusu Nâzım Hikmet yapıtlarında canlandırma üretimi...  Nâzım Hikmet'in senaryolarını yazdığı canlandırma filmleri yıllar sonra okuruna ulaştıran M. Melih Güneş'in yönetiminde gerçekleşecek olan söyleşide Berat İlk ve Ethem Onur Bilgiç “çizgi filmlerin yalnızca çocuklar için değil, büyükler için de olduğunu söyleyen” Nâzım Hikmet'in eserlerinde ve hayatında canlandırma filmin yerini ve izlerini saptamaya çalışacak. Sedat Girgin ise geçen haftalarda yayımlanan Nâzım Hikmet’in “Yaşamaya Dair”, “Ceviz Ağacı” ve “Masalların Masalı”, şiirlerini çizgiyle buluşturduğu “Üç Şiir” adlı kitabın canlanma serüvenini anlatacak. Söyleşi sırasında Ethem Onur Bilgiç'in bol ödüllü "Salkımsöğüt" filmi de gösterilecek.
 

Tarih: 26 Mayıs 2016 / Saat : 19:00
Yöneten: M. Melih Güneş
Konuşmacılar: Ethem Onur Bilgiç, Berat İlk, Sedat Girgin
Caddebostan Kültür Merkezi, A Salonu

23 Mayıs 2016 Pazartesi
2327 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?