Polisiye Dergi 221B'nin 2.Sayısı Raflarda yerini aldı

Kitap Gündemi
Polisiye Dergi 221B'nin 2.Sayısı Raflarda yerini aldı

2 aylık polisiye dergi 221B, "Edebiyatta ve Ekranda Kadın Dedektifler" dosya konulu 2.sayısıyla raflarda yerini aldı.

Tanıtım bülteninden:

Mylos Yayın Grubu'nun bir markası olan, Türkiye'nin tek polisiye dergisi 221B, 96 sayfalık 2.sayısı ve ilk sayıda olduğu gibi Mazhar Bilgiç harikası kapağıyla karşınızda. Kapıları zorlarcasına dolu dolu gelen 221B Dergi; polisiyede doğru bilinen yanlışları didiklemeye "Kadın Dedektifler" dosyasıyla devam ediyor. Yerli ve yabancı polisiye kültüründen kadın dedektifleri okurla buluştururken Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü de kutluyor!
"Dedektif Hikâyeciliğinde Kadınlar" başlıklı dosya yazısı Suphi Varım'dan geliyor.

"İngiliz Polisiyelerinde 'Leydi' Dedektifler" ise Tülay Günel Kılıç'ın kaleminden dikkat çekici ve eğlenceli bilgilerle birlikte dökülüyor.

Kadın dedektif deyince akla ilk gelen isimlerden Miss Jane Marple ve yaratıcısı Agatha Christie, Zeynep Ergun'un anlatımıyla karşınızda.

Kadın dedektif konusunun Amerikan Polisiye Edebiyatı'ndaki durumu Fulya Turhan'ın notlarından süzülüyor.

221B Dergi; küresel olanı yerel olanla birleştirecek demiştik. Türk polisiyelerinde kadın dedektif yok mu? Olmaz mı? Çekirge Zehra, Tilki Leman ve Şeytan Hadiye'yi Erol Üyepazarcı'nın engin birikiminden çok özel ve nadir bulunur notlarla öğrenmek için 221B karşınızda!

Dahası var; Ahmet Midhat'ın Dürdane Hanım'ından bu yana Türkçe polisiyenin kadın dedektiflerini Seval Şahin ve Didem Ardalı Büyükarman'ın yazısında yeni detaylarla tanıyoruz.

Bir diğer kadın dedektif incelemesi, Bron/Broen dizisi çerçevesinde Saga Noren hakkında kalem oynatan Çağlan Tekil'den geliyor. 

221B'nin ikinci sayısı Ahmet Ümit'in "Cinayet Mahallindeki Yazarlar" sayfasıyla açılıyor. Konumuz Truman Capote.
Sevin Okyay, polisiyenin köklerini daha da geriye, Aristoteles'e kadar götüren tartışmaları yorumluyor, zenginleştiriyor.
Celil Oker'den yeni bir Remzi Ünal macerası: Kader Sitesi.

Cenk Çalışır bu sayıda teşkilâta "Çıkmaz Sokak" sayfası ve yeni bir öyküsüyle katılıyor: "Hayatın Kokusu"
Algan Sezgintüredi'den Michael Jackson'a selam çakan yeni bir Vedat ve Tefo öyküsü: "(Nat So) Smuf Kıriminıl"
Çağatay Yaşmut, "Bir Başkomiser Galip Polisiyesi" olan "Fotoğraftaki Katil" ile 221B'de.
Gülce Başer, "Olaya Karışanlar" sayfasında ana akım ile kara akımı Sherlock ve Marlowe üzerinden karşılaştırmaya tabi tutuyor.

Kuzey Rüzgârı'nı göz kapaklarımıza kadar estiren Ceyhan Usanmaz'ın bu sayıdaki başlığı: "Norveç'in Rock Yıldızı, Polisiye Yazarı Jo Nesbo"

Fulya Turhan, "Dedektifler Ne Yer, Ne İçer?"de Rizzoli & Isles'ı anlatıyor.

Esra Ertan, polisiye dizi "The Fall"u satır arasında kalmış ilginç notlarla inceliyor.

Baker Sokağı deyince aklınıza gelen tek dedektif Sherlock Holmes ise, bu büyük yanılgı Oğuz Eren'in bu sayıdaki yazısıyla bozulacak: "Baker Sokağı'ndaki Diğer Dedektif" kim mi? Öğreneceksiniz...

Levent Cantek'in yazıp Murat Başol'un çizdiği çizgi polisiye "Bozkır", yeni gelişmelerle devam ediyor.
Elçin Poyrazlar, Londra Ekspresi'nde gerçek bir cinai vaka olan Robert Durst meselesini ve hem siyasi-hukuki alandaki, hem de polisiye kültüründeki yansımalarını anlatıyor. 

Koray Sarıdoğan, "Mavi Büro" sayfasında mistik veya doğaüstü durumların karıştığı polisiye ürünleri incelemeye Marc Pastor'un Karanlık Barselona'sı ve gerçek hayattaki "Barselona Vampiri" Enriqueta Marti'den başlıyor. 

221B'de yeni bir sayfa: Yazar vs. Editör; her sayıda bir polisiye kitabın yazarı ve editörünü buluşturup kitapları konuşacağız. İlk sayıda Kapalıçarşı Cinayeti ve Mart ayında çıkacak yeni kitabı Cadıbostanı Cinayeti'nin yazarı Esra Türkekul ile editörü Özlem Özdemir bir arada.

Heja Bozyel de Polisiye Seyahat sayfasıyla 221B teşkilâtında: Bu sayıda 221B'nin yer aldığı sokağı Holmes'ün evinin haricindeki ayrıntılarla gezeceğiz. Kahvenizi alıp gelin.

Yankı Enki, Edebi Cinayetler sayfasında Leo Perutz ve Kıyamet Günü Ustası kitabını, gerçek hayatla olan ilginç bağı üzerinden inceliyor.

Memleketten gerçek vakaları okumaya hazır mısınız? Narkotik komiseri Zafer Ercan, "Komiserin Ajandası"nda meslek anılarını anlatıyor.

Peki western türünde bir çizgi öyküye hazır mısınız? Üstüngel Arı yazdı, Efecan Sezer çizdi. Okumadan önce sigaranızın külünü dökmeyin. (Bu arada sigara zararlıdır, evet)

Bu sayının "Okurdan Gelen" iki öyküsü var: Oğuzhan Aslan'dan "Kitapçı Mendel'in İntikamı" ve Yusuf Baldemir'den "Kilitli Odadaki Golyat"

221B'den kitap ve dizi önerileri de artık her sayıda ellerinizde olacak.
221B'nin 2.sayısı 9-10 Mart tarihlerinde raflarda olacak. Mart ayında gerçekleştirilecek 221B lansmanına, fotoğraf yarışması ile katılan okurların isimleri de yeni sayıyla birlikte açıklanacak.
221B; dergi satan gazete bayileri, süpermarketler ve zincir kitap mağazalarında.

17 Mart 2016 Perşembe
1556 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?