Tess Gerritsen ile Ateşin Şarkısı

Tess Gerritsen’in 2015 tarihli kitabı Playing With Fire, Ateşin Şarkısı adıyla Martı Yayınları etiketiyle bu ay raflarda yerini aldı.

Tıbbi gerilim romanlarıyla ve dizisi de çekilen Rizzoli & Isles serisi ile adından söz ettiren, yazmak için doktorluğu bırakan Gerritsen, Ateşin Şarkısında farklı bir tarzla karşımıza çıkıyor.

Müzisyen olan Julia'nın bir antikacıda bulduğu “Incendio” adlı besteyi kemanıyla çalması sonucunda gelişen ürkütücü olaylar zincirinde, geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen bir kurgu kurmuş Gerritsen. Bestenin sırrını çözmek ve deli olmadığını kanıtlamak için uğraşan Julia ile insanlığın yitip gittiği, vahşi katliamların yaşandığı II. Dünya Savaşının olduğu dönemlere götürüyor bizi.

"Her şey o zaman değişti işte. Kâbus o zaman başladı. Incendio'yu ilk çaldığım zaman. Bu müzikle ilgili bir şey hayatımıza bulaştı ve kızımı, her gördüğümde kanımı donduran birine dönüştürdü."

Kurgunun biraz eksik kaldığını düşünsem de, 302 sayfalık kitap gerilim türü severler için bir çırpıda okunacak türde. Kitabı okurken kitapta ismi geçen bestenin gerçekte var olup olmadığını merak etmiştim. Piyano çalan ve müzikle iç içe olan Tess Gerritsen’in “Incendio”yu bestelemiş olduğunu öğrenmek benim için güzel bir sürpriz oldu. Tek başına dinlendiğinde bir şey ifade etmeyecek belki. Ancak kitabı bitirdikten sonra, gözlerimi kapatıp, kemanın sesine bıraktığımda kendimi, tüm dünyada ki insanlık dramları, cinayetler, acılar, hüzünler bu müzikle birlikte içime işledi. Kitaptan Alıntılar

“Ağabeyinin hatalı olduğu yerler var, ama en azından olan bitenin farkında. Senin de öyle olman gerekir.”

 “Olup bitenler derken?”

“Bütün gazetelerin sözbirliği etmişçesine Yahudi düşmanlığı pompaladıklarını farketmiyor musun? Bunu aslında yıllardır düzenli olarak tırmandırıyorlar. Bir gazetede başmakale yayınlanıyor, başka bir yerde manifestolar çıkıyor. Bütün bunlar dikkatlice planlanmış bir kampanyanın parçası sanki.”

“Dedem bunlara kendini bilmezlerin tantanası diyor.”

“Sen o kendini bilmezlere dikkat et Lorenzo. Onlar en tehlikeli düşmanlar, çünkü onlar her yerdeler.” 


Her şey değişecek. Dünya şu anda delirmiş olabilir ama hep öyle kalacak değil ya. İyi insanlarda var. Birlikte her şeyi yoluna koyacağız.

Buket Özsanat
27 Kasım 2016 Pazar
2767 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?