25 güne sığdırılan bir roman; Kumarbaz

Kitap Yorum
25 güne sığdırılan bir roman; Kumarbaz

Bir generalin evinde öğretmenlik yapan Aleksey İvanoviç’in, sevdiği Polina’nın borçlarını ödeyebilmek için girdiği kumarhanede, rulet masasına aşkını bile unutacak kadar bağlanmasıyla son bulan, renkli karakterleriyle ilgi çeken, Dostoyevski'nin yayıneviyle yaptığı anlaşmaya bağlı kalmak için 25 günde tamamladığı 152 sayfalık kısa bir roman Kumarbaz.

Romanı yetiştirmeyeceğini düşünerek tuttuğu stenograf Anna Grigoryevna'nın yardımıyla tamamladığı romanda Dostoyevski kendi gençlik yıllarını ve kumar tutkusunu anlatır. Dostoyevski'nin usta kaleminin yanısıra, bu kadar kısa sürede böylesine başarılı bir romana imza atabilmesinin sırrı belki de yaşanmışlıklarıdır. 

Burnundan kıl aldırmayan Baron, mirasa konabilmek için büyükannenin ölüm haberini bekleyen borca batmış bir general, zengin koca derdinde ki Matmazel Blanche, küstah, kaba, şımarık davranışlarıyla hayatı Aleksey’e zindan eden Polina ve kitabın en eğlenceli karakteri, lafını kimseden esirgemeyen, sürekli emirler yağdıran, huysuz ve tatlı kadın J Antonida Vasilyevna (Ölüm haberi dört gözle beklenen büyükanne)…

Elit tabakanın her şeyi biz yarattık havaları, küçümseyen davranışları, çıkar ilişkileri, soyluluk özentisi, para hırsı, kaybetme korkusu ve Aleksey İvanoviç’in rulet masasında başlayan kumar tutkusu bir solukta okunacak cinsten…

“Düpedüz kendimi mahvettim ben. Artık ahlak dersleri falan boşuna… Böyle hallerde ahlak dersinden daha anlamsız bir şey düşünülemez. Oysaki şu kendini beğenmiş gevezeler, kibir dolu bir hodbinlikle hikmet savurmaya nasıl da bayılırlar! Bugünkü halimin bütün iğrençliğini ne kadar iyi anladığımı bilseler, bana akıl hocalığı etmeye dilleri varmazdı. Bana bilmediğim, yeni ne söyleyebilirler? Zaten söyleseler de ne çıkar? İş, tekerleğin bir aralık öbür tarafa dönerek her şeyi değiştirivermesinde; bu oluverirse herkesten önce ahlak hocalarının dostça şakalaşarak beni tebrike geleceklerinden eminim. O zaman hiçbiri şimdiki gibi benden yüz çevirmeyecektir. Amaan, hiçbiri umurumda değil! Şu anda neyim? Zero!.. Yarın ne olabilirim? Yarın, ölümden sonra dirilip yeni bir hayata başlayabilirim. İçimdeki insanı mahvolmaktan kurtarabilirim.” 

Buket Özsanat
24 Aralık 2015 Perşembe
1819 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?