Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

Küçük bir kasabada geçen olayları bir kız çocuğunun gözünden anlatan Bülbülü Öldürmek için biraz geç kalmışım, daha küçük yaşlarda okumam gereken bir kitapmış.

Sürekli şahit olduğumuz göreceli ayrımcılık, göreceli ırkçılık, “Hitlerin Yahudilere yaptığının insanlık dışı olduğunu düşünüp, zencilere karşı yapılan ırkçılığı haklı gören düşünce biçimini sorgulayan Scout’un dünyasından en saf haliyle aktarılıyor okuyucuya…

Karakterleri ve bazı olay örgüleri daha önce okuduğum çocuk kitaplarından ya da izlediğim filmlerden tanıdık geldi zaman zaman. Her ne kadar çocuk kitabı gibi görünse de,  Atticus’un, babalığını, insanlığını, davranış biçimlerini göz önüne aldığımda yetişkinlerinde okuması gereken, her yaşta farklı duygular bırakacak bir kitap olduğunu düşünüyorum.

1950’lerde yazılmış ancak basılmamış Scout’un gençlik yıllarını konu alan devam kitabı da çok yakında raflar da yerini alacakmış.

Bilmeyenler için bir hatırlatma, kitabın filmi de mevcut.


"Bir insanı anlayabilmek için, o insanın baktığı açıdan bakmayı becerebilmelisin... Kendini onun yerine koyup her şeyi onun gördüğü gibi görmelisin." Sayfa:40

Buket Özsanat
1 Aralık 2015 Salı
1301 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?