Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna

Ne Okuyoruz
Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’nin, Kürk Mantolu Madonna’sını 2014 Şubat’ında okumuştum.  Su gibi akıp gitmişti. Farklı hikayelere, farklı hayatlara yol alırken, geçtiğimiz haftalarda tanıştığım Ece Ataer sayesinde yeniden hayatıma girdi Kürk Mantolu Madonna.

Ece Ataer Hece kitap okuma grubu çalışmalarını yönetiyor. Geçtiğimiz aylarda başlayan çalışmalar Beylikdüzü ve Şişli’de devam ediyor. Kitap seven, kitap okumak isteyen herkesin katılabileceği bu çalışmalarda, okunan kitaplara ilişkin görüşler, fikir teatileri, karakter analizlerinin yanı sıra canlandırmalar da yapılıyor. Eğitici, bilgilendirici olan bu saatler ayrıca eğlenceli ve keyifli de.  

İki hafta önce katılmaya başladığım grupta okunan kitabın Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonnası olduğunu öğrendim.  Raif efendiyi, Maria Puder’i, Rasim’i hatırlasam da üzerinden iki sene geçmiş olması nedeniyle tam olarak zihnimde canlandıramadım karakterleri. Bölük pörçük sahneler, doğruluğundan emin olmadığım analizler dönüp dolaştı düşüncelerimde.

Dolayısıyla bana da kitabı yeniden okumak düştü. Sabahattin Ali kitapları tekrar okunduğunda zaman kaybı olarak değerlendirilecek kitaplar kategorisinde yer almadığı için, sadece bir görev niteliğinde değil bu okuma, zorlanmadan, keyifle okunacak türden.

Hece kitap okuma grubuna katılmak isteyenler aşağıda linkleri bulunan Facebook gruplarından Ece Ataer ile iletişime geçebilirler.

Şişli Kitap Okuyor 

Beylikdüzü Kitap Okuyor 

Kitaplarla harmanlanmış günler dileğiyle.

 

Buket Özsanat
21 Nisan 2016 Perşembe
2231 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?