30 Yılın Ürünü: Toplu Şiirler 1 Akış ve Arayış

Yeni Çıkanlar
30 Yılın Ürünü: Toplu Şiirler 1 Akış ve Arayış

Gazeteci – şair Kemal Aslan’ın Akış ve Arayış adını verdiği Toplu Şiirler 1 adını taşıyan 17’inci kitabını yayınlandı. Kitapta Aslan’ın Barbarlar Çağı (2021) ve Matadore (2023) dışındaki şiirleri yer alıyor.

Bu kitapta Tarihsiz Aşk (1993), Dilim İmla (1998), Yoksun (1988), Kimim (1988) ile daha önce yayınlanmamış 8 farklı dosyadaki şiirler bulunuyor. Kemal Aslan ilk kitabı olan Tarih Siz Aşk’ın yayınlanmasından bu yana 30 yılın geçtiğini hatırlattı. Aslan, şunları söyledi: “Şiir yazma serüvenim 50 yılı öncesine dayansa da kitap olarak şiirlerimin ilk yayınlanmasından bu yana 30 yıl geçti. Bu sürede dünyada, Türkiye’de, bende ve ilişkide
bulunduğum insanlarda çok şey değişti. Olmaz dediğimiz, aklımıza gelmeyen şeyleri yaşadık, yaşıyoruz. Akış ve Arayış, benim şiir serüvenimin nasıl şekillendiğini, hangi uğraklardan geçtiğini, insani bir halin gelgitlerini merak edenlere bir zemin sunuyor.”

Bu kitapta tarihsel, toplumsal ve siyasal koşulların, bireyin yaşamında ve ilişkilerinde bıraktığı izlere, etkilere odaklandığını ifade eden Kemal Aslan, sözlerine şöyle devam etti: “Kitap, belkinin hala tüketilemediği, akış içindeki bir rübab-ı şikeste’nin çıkardığı akortsuz bir sesin arayışını aktarıyor. Başka bir dünyanın olabilmesi için var olan dünyada yaşanılan kederi dile getiriyor.”

Aslan, imgesel ağırlıklı şiirlerinde insanlığın yaşadığı trajik konuların tarihselliğini, yarım kalan bir insanlık düşünün travmasını akış ve arayış ile aşabilme arzusunu, mümkün bir dünya özlemi çerçevesinde dile getiriyor. Kitapta, sıradan yaşamlarda görülmeyen ama toplumsal yaşamda sürekliliğini koruyan konular, bazen minimal şiirler çerçevesinde, bazen de ironik bir biçimde ele alınıyor.

224 şiirin yer aldığı kitabın kapak tasarımını ve illüstrasyonlarını Polat Canpolat yaptı.
Artshop yayınlarından çıkan kitap, online platformlardan satışa sunuldu.

2 Ocak 2024 Salı
157 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?