Çağdaş Sanat Müzeleri

Yeni Çıkanlar
Çağdaş Sanat Müzeleri

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), sanat kategorisinde Çağdaş Sanat Müzeleri adlı kitabı yayımladı. Zaragoza Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde görev yapan J. Pedro Lorente’nin kaleme aldığı kitap, Şeyda Öztürk tarafından Türkçeye kazandırıldı. J. Pedro Lorente’nin bu kitabında, ilk çağdaş sanat müzelerinin nerede, nasıl ve kim tarafından yaratıldığına ilişkin sorular tartışılıyor. Kitapta, çağdaş sanat müzeleri kavramı ve tarihinin yanı sıra bu müzelerin tasarım ve sunumunun zaman içinde değişen biçimleri de ele alınıyor. Kitap, çağdaş sanat müzelerinin gelişimini uzun vadeli ve evrensel bir perspektife oturtulmuş bir anlatıyla sunarak konuyu uluslararası bir perspektife yerleştirmeyi de başarıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY), sanat kategorisinde yayımladığı Çağdaş Sanat Müzeleri adlı kitap raflardaki yerini aldı. Zaragoza Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde görev yapan ve birçok uluslararası sanat kuruluşunun üyesi J. Pedro Lorente’nin kaleme aldığı kitap, Şeyda Öztürk tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Lorente, kitabında çağdaş sanat müzeleri kavramı ve tarihinin yanı sıra bu müzelerin tasarım ve sunumunun zaman içinde değişen biçimlerini araştırarak, ilk çağdaş sanat müzeleri nerede, nasıl ve kim tarafından yaratılmıştı sorularına cevap arıyor.

Benimsenen tarih yazımı yönteminin tanıtıldığı ve terminoloji meselelerinin ele alındığı kitabın birinci bölümünde, 19. yüzyılda Paris’teki Musée des Artistes Vivant’ın oluşturduğu paradigma ve Avrupa’nın geri kalanındaki muadilleri ele alınıyor. İkinci bölümde bu müzelerin 1930’dan günümüze kadarki öyküsü gözden geçiriliyor ve 20. yüzyıl boyunca Batı’nın geri kalanında benzerleri ve karşıt örnekleri kurulan New York’taki Museum of Modern Art yeni uluslararası model olarak sunuluyor. Sonsöz bölümünde ise müze alanındaki son gelişmeler inceleniyor.

Kitap, çağdaş sanat müzelerinin gelişimini uzun vadeli ve evrensel bir perspektife oturtulmuş bir anlatıyla sunarak konuyu uluslararası bir perspektife yerleştirmeyi de başarıyor. Büyük müze başkentlerinin (Paris, Londra ve özellikle New York) kendi müze içeriğini oluşturma modelini ne ölçüde uygulayabildiğini değerlendiren kitap, bir yandan da bu modellerin başka yerler üzerindeki etkisini teslim ederek müze içeriği oluşturma pratiğinin etkileyici yönlerini sergiliyor. Kitap, günümüzde kültürel planlama girişimlerinin sıklıkla tarihsel kullanımlar tarafından şekillendiğini ortaya koyuyor.

Künye Bilgisi:

Çağdaş Sanat Müzeleri, J. Pedro Lorente

İngilizceden çeviren: Şeyda Öztürk

1. Baskı: İstanbul, Mart 2016

Ana Kategori: Sanat

Fiyat (KDV Dâhil): 22 TL

Sayfa Sayısı: 196

14 Nisan 2016 Perşembe
1411 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?