Seray Şahiner

Ayın Yazarı
Seray Şahiner

Çocukluğundan bu yana yazar olmayı hayal eden ve bu yönde çalışmalar yapan Seray Şahiner, bugün Can Yayınlarından çıkan Gelin Başı, Hanımların Dikkatine, Antabus ve Reklamı Atla adlı 4 kitabın yazarı. Lise yıllarında çıkardığı okul dergisi ile ilk yayıncılık hayatına başladığını söyleyen Şahiner’in kitaplarının konusu gerçek hayat. Öykülerinde genellikle kadın sorunlarına, kadınlar üzerindeki baskılara ve kadına yönelik şiddete yer veren genç  yazarın bir çok hikayesi usta oyuncular tarafından tiyatro oyunu haline getirilmiş durumda.

İlk öykü kitabı olan Gelin Başı kitabıyla okurlardan ve edebiyat dünyasından büyük övgüler alan 2012 Yunus Nadi Öykü Ödüllü Şahiner, Hanımların Dikkatine kitabında aynı günde geçen dokuz öykü yer alıyor. Filmlerden öğrenilen aşk, masallardan kurgulanan gelecek; reklam kampanyalarının sunduğu ilişki modelleri, pozitif düşünce kitaplarının aktardığı iyimserlik; sağlık formlarının sorguladığı cinsellik; banka müşteri hizmetlerinin belirlediği "memnuniyet" kriterleri, GSM operatörlerinin modellediği "iletişim"den kotardıklarıyla kendilerine bir hayat biçmeye çalışan kadınlar anlatılıyor.

İlk iki kitabının aksine Antabus’ta hikaye tek bir kadının üzerinden ilerliyor. Kitabın konusu ise: Yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, "sıradan" bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir.

Aynı zamanda Ot Dergisinde yazan Seray Şahiner, kadın sorunlarının yanı sıra, şehrin dönüşümünden dem vurup, kültürel mirasa sahip çıkılmadığını, harap edildiğini vurguluyor satır aralarında. Anılara ve yaşanmışlıklara sahip çıkılması gerektiğini söyleyen yazar, Ot Dergisi’nde gündemdeki konuları farklı açılarıyla değerlendiriyor.

Son olarak çıkardığı Reklamı Atla kitabı da Ot dergisinde gündem ile ilgili yazdığı yazıların kolajlarından oluşuyor. Genç öykücü Seray Şahiner, çarpıcı gözlemleri, yaratıcı ve canlı diliyle severek okunan bir yazar. Geçtiğimiz günlerde de Afife Jale Tiyatro ödüllerinde Antabus oyunuyla Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Nihal Yalçın olurken; Antabus kitabının yazarı Seray Şahiner de Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Hayatın içinden öyküleri seviyorsanız Seray Şahiner kitapları tam size göre....

AntabusReklamı AtlaHanımların DikkatineGelin başı

Buket Özsanat
1 Mayıs 2016 Pazar
2558 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?