Bir insanı sevmekle başlar herşey

Kitap Düşleri
Bir insanı sevmekle başlar herşey

Zülfü Livaneli'nin söz ve müziği kendisine ait olan Ada adlı parçasında geçen, şarkıdan bihaber olanların dahi sıklıkla kullandığı "Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak herşey" sözünü duymayan yoktur sanırım. Duymadıysanız dahi sosyal medya üzerinde gerek yorumlarda, gerek paylaşımlarda mutlaka görmüşsünüzdür. 

Teknolojinin gelişimi ve sosyal medyanın hayatımızın her alanına yayılmasıyla, araştırmayı sevmeyen, gördüğü herşeyi doğru kabul eden, yalan yanlış bilgileri elden ele yayan bir toplum olduk. Öyle ki, teknolojinin gücüyle yoğun kitlelere ulaşan paylaşımlar, profilden profile hızla yayılan görseller ve yazılar nedeniyle, doğru bilgiye internet üzerinden ulaşabilmek imkansız hale geldi. Ciddi - güvenilir olarak nitelendirilen sitelerde ve sosyal medya profillerinde bile eksik ve yanlış bilgi içeren paylaşımların bulunması bilgi kirliliğini günden güne arttırdı. "Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak herşey" sözü de özellikle popüler olmasından dolayı bundan payını aldı. Bu sözün tamamını Dostoyevski'ye mal edenlerde oldu, tümü Sait Faik'e ait diyenlerde. 

Zülfü Livaneli'nin Ada'sı ile ilk 2001 yılında tanıştım ve o günden itibaren keyifle dinlediğim, çok sevdiğim, benim için özel bir parça haline geldi. İlerleyen yıllarda Budala'yı okurken, satır aralarında "Dünyayı güzellik kurtaracak" ile karşılaştığımda hazine bulmuş gibi sevindiğimi hatırlıyorum. Çok sevdiğim bir yazarın, çok sevdiğim bir kitabında, çok sevdiğim bir şarkının sözlerine rastlamak çocukça belki ama büyük bir mutluluk olmuştu benim için. Bu karşılaşmanın ardından sözün devamının kime ait olduğunu araştırma gereği hissettim ve Sait Faik'e ulaştım. Bu süreçte Zülfü Livaneli'nin parçayı Sait Faik Öyküleri üzerine yazdığını da öğrendim. 

Dolayısıyla dilden dile dolaşan bu söz ne tamamen Dostoyevski'ye aittir ne de Sait Faik'e. "Dünyayı güzellik kurtaracak" Dostoyevski'nin Budalası'nda, "bir insanı sevmekle başlayacak herşey" ise Sait Faik Abasıyanık'ın Alemdağı'nda Var Bir Yılan adlı öyküsünde geçer. 

Sait Faik'in öyküsünde geçtiği bölüm ise şu şekildedir: "Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. Burda her şey bir insanı sevmekle bitiyor." 

Farkında olarak ya da olmayarak, internet ya da teknolojiyi bu hale getiren bizleriz. Maalesef bilerek isteyerek bilgi kirliliğine yol açanlarda mevcut.

"bilim, yalnızca insanın yapması gerekeni ya da yapabileceğini bilmesinden ibaret değildir; yapabileceğini, ama belki de yapmaması gerekenin bilinmesini de içerir." 

Umberto Eco'nun Gülün Adı kitabında geçen bilimle ilgili söylediği bu sözleri internet ve teknoloji dünyasına da uyarlayabiliriz. Herşey bizde, bilgiyi kirletmekte elimizde, temiz bilgiyi yaymakta. Yapabiliyor olmak yapmak anlamına gelmemeli. Kötüyü yaratan bizleriz, kötüyü iyiye dönüştürecek olanda. 

Unutmayın; Dünyayı Güzellik Kurtaracak... ;)Şarkının notalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Sayfa 1  / Sayfa 2

 

Alemdağı'nda Var Bir Yılan öyküsünü okumak için tıklayınız. 

Buket Özsanat
20 Şubat 2016 Cumartesi
87874 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?