JCI Kadıköy, 70.000 adet kitap toplamak için yola koyuldu

2009 yılından itibaren Kadıköy ilçesinde faaliyetlerini sürdüren, dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği JCI Kadıköy Şubesi, Etkiye Köprü Ol sloganı ile "Bize Kitap Lazım" projesini hız kesmeden Türkiye’nin dört bir yanına yaymaya devam ediyor.

JCI Kadıköy, Herkese Kitap Vakfı ile Temmuz 2015’te ortak yürütmeye başladığı “Bize Kitap Lazım” projesi kapsamında ihtiyaç sahibi okullara gerekli bilgi ve materyalleri ulaştırmak, bireysel okuma gereksinimlerine yanıt vermek, kütüphaneler kurarak okumaya elverişli ve okuma alışkanlığı sağlamaya yönelik özendirici alanlar yaratmak varsa bu alanlardaki eksiklikleri gidermek hedefleniyor. Bu zamana kadar bu iş birliği sayesinde Türkiye çapında 10 bini aşkın adet kitap toplandı. Hedef 7 bölgede 70 okula toplam 70.000 kitap ulaştırmak, hedef konulan tarih ise 31 Ocak.

JCI’ın (Genç Liderler & Girişimciler Derneği) dört fırsat alanından biri olan “Toplumsal Gelişme” ve “Farkındalık” konusunda Kadıköy şubesi “Etkiye Köprü Ol” sloganı ile gönüllü ekibi "Bize Kitap Lazım" projesini hız kesmeden Türkiye’nin dört bir yanına yaymaya devam ediyor. Kitap hedefiyle yola çıkan ve kısa sürede hedefine ulaşan proje kapsamında Diyarbakır’da Fatih Ortaokulu’nda Fatih Kütüphanesi kurularak ilk aşama başarıyla tamamlanırken, Şanlıurfa Akçakale’de Bolatlar Köyü’nde bir diğer kütüphane Jale Semra Çakır Kütüphanesi de hayata geçti. Bunun dışında çeşitli köy okullarına da kitap yardımları gönderildi. JCI Kadıköy şubesi 2016 yılında 70.000 kitap toplamak hedefiyle çıktığı yeni faaliyetleri çerçevesinde 10 bin kitap toplamayı başardı. Bir çok kurumunda projeye destekleri artarak devam ediyor.

Projenin ana paydaşı Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, ülkemizde kitap okumak isteyip kitaba ulaşamayan binlerce çocuğumuzun ve gencimizin bulunduğunu söyledi. Şenver “Herkese her yerde kitap okutabilmek için 7 Bölgede 70 okula 70 bin kitap gönderme kampanyasını başlatarak bu ortak hedefe ulaşmak için alın teri döken JCI Kadıköy üyelerine ve destek veren tüm kişi ve kuruluşlara çocuklarımız adına teşekkür ediyorum. Bize kitap lazım. Hem de çok kitap lazım. Siz de bize destek olun.” dedi.

Ortaköy Princess Hotel'in ana sponsoru olduğu “Bize Kitap Lazım” projesinde kitap bağışına yönelik bir bilinçlenme sağlamak ve bunu sürekli hale getirmek amaçlanıyor. Ortaköy Princess Hotel Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Aslan iş birliği ile ilgili “Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve gençlerin toplumun gelişiminde pozitif bir etki yaratmasını amaçlayan JCI (Junior Chamber International)’ın Kadıköy şubesi ile böyle bir iş ortaklığına imza atmaktan gurur duyuyoruz. Gençlerin bilgiye ulaşabilmesi ve aydınlık bir neslin devamı için kitap okumanın önemine yürekten inanıyoruz ve projeyi tüm kalbimizle destekliyoruz. İşbirliğimiz sayesinde çok kısa sürede 10 bin adet kitaba ulaşmak büyük bir başarı. Bu başarıda katkısı olan tüm ekipleri yürekten kutluyorum”, diye konuştu.

Projeye destek olmak için kitap kumbaraları ile bağış toplanabileceği gibi bağış yapmak istenilen kitapları Ortaköy Princess Hotel’e de ulaştırabiliyor. 50 ve üzeri bağış yapmak isteyenler kitaplar için lojistik destek talep edebiliyor. Tüm detayları projenin web sitesi www.etkiyekopruol.com üzerinden ulaşabilir.

Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Kadıköy Şubesi Hakkında:

Junior Chamber International (JCI), 128 ülkeye yayılan ve 200.000’i aşkın üyeye sahip, dünyanın en büyük 3. sivil toplum örgütüdür. JCI, küreselleşen dünyada, evrenselliği benimseyen ve dünya barışını destekleyen bir oluşumdur. Üyelerinin liderlik vasıflarını geliştirerek yaşadıkları toplumda pozitif değişime katkıda bulunmalarını hedefler. Girişimci, lider ve aktif vatandaşlar yetiştirir. ICC, UNICEF, AIESEC gibi derneklerle de işbirliği içinde olan Junior Chamber International Türkiye’de 1988 yılında kurulmuştur. JCI Kadıköy, faaliyetlerine 2009 yılında başlamış, lokal ve ulusal bazlı bir çok projeyi hayata geçirmiştir. Şube çalışmalarını İstanbul Anadolu yakası odaklı sürdürmektedir ve 2014 yılında Türkiye’nin en iyi JCI şubesi seçilmiştir.

19 Aralık 2016 Pazartesi
1437 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?