Birleşik Arap Emirlikleri'nden 'Ulusal Okuma Yasası'

Birleşik Arap Emirlikleri yeni bir yasa ile, kamu görevlilerinin iş saatleri içerisinde “okuma saati” verdi. “Okumayı gündelik bir alışkanlık yapma” amacıyla çıkarılan yasa ile memurlar iş saatleri içerisinde işleri ile alakalı okumalar yapacak. Okumalarda kişisel gelişim ve mesleki fayda baz alınacak.

Hafta başında Birleşik Arap Emirlikleri başkanı Halife bin Zayid El Nahyan tarafından duyurulan ve türünün ilk örneği olarak nitelendirilen “ulusal okuma yasası”  ile birlikte kamu personeli iş saatleri içinde okuma saatine sahip olacak.

Kitaplar Vergiden Muaf Tutulacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nin devlet başkanı yardımcısı Muhammed bin Raşid el-Mektum’un yaptığı açıklamaya göre yasa aynı zamanda kafeleri, müşterileri için okuma materyali bulundurmaya zorunlu kılacak, alışveriş merkezlerine kütüphane şubeleri açılacak ve kitaplar vergiden muaf tutulacak.

Daha Önce Görülmemiş Bir Kültürel Girişim

“Hedefimiz, konuyla ilgili bütçemizi yasayı gerçeğe dönüştürmeye ayırarak okumayı halkımız için gündelik bir alışkanlığa dönüştürmek” diyen Muhammed bin Raşid el-Mektum,  yasanın daha önce görülmemiş bir kültürel girişim olduğunu ve okuma gibi temel bir değeri alarak bir hükümet projesiyle bütünleştirdiğini de vurguladı. El-Mektum, yasa ile birlikte “kitapların toplumdaki imajının sağlamlaşacağını” ifade etti. 

Yasa kapsamında aynı zamanda çocuklara “bilgi çantaları” adıyla kitap torbaları dağıtılacak. Birleşik Arap Emirlikleri uyruklular için Arapça, yabancı uyruklular için İngilizce olarak verilecek kitaplar, doğumla birlikte, bir ve iki yaşlarında verilecek.

Birleşik Arap Emirlikleri geçtiğimiz hafta aynı zamanda Arap Okuma Yarışması’na da sahne oldu. Yarışmada toplam 150 milyon kitap, 20’den fazla ülkeden gelen 3,5 milyon çocuk tarafından okundu ve kazananlar toplam 3 milyon dolar (yaklaşık 9.3 milyon lira) ile ödüllendirildi. Cezayirli yedi yaşındaki Muhammed Farah, yarışmada birinci olarak 150 bin dolarlık ödülü evine götürdü. Kazanan okul ise Filistin Nablus’tandı ve 1 milyon dolar ile ödüllendirildi.

 

7 Kasım 2016 Pazartesi
736 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?