Türkiye'nin kitap okuma araştırması

Libronet'in Ocak 2015'te yaptığı, Türkiye’deki en kapsamlı kitap okuma araştırması olarak nitelendirilen Okur Profili Ve Kitap Satınalma Davranışları Araştırmasından çıkan sonuçlar malumun ilanı...

7 bölgede, 14 ilde toplam 1542 ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, Türkiye’nin okur profiline dair oldukça kapsamlı sonuçlar içeriyor.

Libronet'in yaptığı Okur Profili Ve Kitap Satınalma Davranışları Araştırması'nın Türkiye'deki kitap okuma alışkanlıkları ilgili ortaya çıkardığı sonuçlara göre, % 32 hiç okumuyor.

Evliler bekarlara, kadınlar erkeklere göre daha çok okuduğunu ortaya çıkaran araştırmaya göre, en az kitap okunan bölge Akdeniz.

Görüşülen kişilerin %68'inin kitap okuduğunu söylemesi sizi yanıltmasın.  Bu %68 oranında kitap okuyanların 5'te 1'i "sıklıkla", 3'te 1'i "bazen", 5''te 1'i "nadiren" okuduğunu ifade ediyor.

7 bölge üzerinde yapılan çalışmada en çok kitap okuyan bölge Marmara Bölgesi, en az okuyan bölge ise Akdeniz Bölgesi, onu Ege ve Karadeniz bölgesi hemen hemen yakın değerlerle takip ediyor.

Yüzde 32'lik kesim neden okumuyor?

-Kitap okumayanların neredeyse yarısı "vakitsizlik" nedeniyle okumadığını belirtirken diğer kişiler "alışkanlığının olmaması" hepsinden önemlisi " kitap okumayı sevmemek" gibi gerekçelerden dolayı okumuyor.

-Kitap okumayan kesimin ortalama yarısı "konu ile ilgilenmediğini, kitap okumadığını ve okumayacağını" söylüyor.

Yüzde 68'lik kesim neden okuyor?

İnsanların en çok "kitap okumanın insana farklı bir bakış açısı kattığını düşündüğü", "kitap okumanın insanın hayal gücünü geliştirdiğine inandığı" ve "kitap okuyan kişinin kendini daha rahat ifade ettiği" için okuduğu görülüyor. Kitap okumanın "bir yaşam tarzı" olduğunu söyleyen kesim ise okuyanların yarısından az fazlası.

Kitap okuyanların yaklaşık % 38'i "yaşadığı çevrede insanların çok az kitap okumasının kendisini rahatsız ettiğini " ifade ederken, "Roman ve Hikaye okumanın zaman kaybı olduğunu, insanın işine yarayacak ve bilgi edinecek kitaplar okumasının faydalı olduğunu" söyleyen kesim % 16. Kitap okuyanların yarısı "hayat görüşü ile aynı doğrultuda " kitapları okuyor.

Okuyanların profilleri nasıl?

-Kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmada, kadınların %55'lik bir oranla erkeklerden daha fazla okuduğu ortaya çıkmıştır.

-18-65 yaş aralığında % 61 bir oranla 25-45 yaş grubu daha çok okuyor.

-Evlilerin bekarlara göre daha çok okuduğu görülüyor.

-Kitap okuyanların % 35'i yılda 12 adetin üzerinde kitap okuduğunu söylüyor.

-Kitap okuyanların yaklaşık yarısı "kitap okuma alışkanlıklarının yetersiz olduğunu" söylüyor ve en büyük neden "iş yoğunluğu" gösteriliyor.

-Kitap okumanın temel sebebi "kendini geliştirmek" olarak görülürken, diğer sebepler "yeni bilgiler öğrenmek, sevdiği - zevk aldığı için okumak" şeklinde sıralanıyor.

-Kitap okuyanların çok azı "beğendiği yazarın imza ya da söyleşi günlerini" takip ettiğini söylerken, çoğunluk denebilecek bir kitle, "özellikle boş/uygun vakitlerde" kitap okuduğunu ifade ediyor. Kitap satın alırken üzerinde ki bandrol olup olmadığına dikkat eden kesim, okuyanların neredeyse yarısı. Kitap okuyanların sadece % 21'lik bir oranı gazetelerin kitap eklerini takip ediyor. Kitap okuyanların yarısının arkadaş ve aile fertlerine hediye olarak "kitap" satın aldığı görülüyor. Okuyanların kitap fuarlarını takip etme oranı ise sadece % 24...

-Okurlardan yarıdan fazlası hem yerli hem yabancı yazar okuduğunu belirtirken, sadece yerli yazar tercih eden okur 1/3'lük bir kesim. Sadece yabancı yazarları tercih eden kesim ise oldukça düşük: % 6’lık bir bölüm...

-Kitap okuyanların yarısından az fazlası (%60) kitaplarını evde saklarken, kalan kısmın kitapları elden çıkardığı görülüyor.

-Okurların yarısı evinde 50'nin altında kitap olduğunu söylerken, evinde 200 adetten fazla kitabının olduğunu belirten okur sayısı sadece %8.

22 Şubat 2016 Pazartesi
1464 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?