Bin yıllık tarih AKS’de canlanıyor

Akasya Kültür Sanat, dünyanın ilk ve tek canlı tarih ve diorama müzesi Hisart ile bir ilke ev sahipliği yapıyor. Hisart Canlı Tarih Müzesi’nden dioramalarla ve mankenlerle zenginleştirilerek, tarihimizin eşsiz mirasını AKS’ de gün yüzüne çıkarıyor.

Küratör Nejat Çuhadaroğlu tarafından hazırlanan sergi tarihe tanıklık etmeniz için AKS’de ziyaretçileri ile buluşuyor.

Bin yıllık tarihimize etki eden olaylar, savaşlar, dönemlere ait askeri ve etnografik eserler, dünyanın kaderini belirleyen dönüm noktaları 3 boyutlu modellendirilerek diorama tekniği ile AKS’ de sergileniyor.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Kurtuluş Savaşı’ndan 1. ve 2. dünya savaşlarına kadar tarihin en büyük savaşları, fetihleri ve kaderleri değiştiren anlar,askeri ekipmanlar, orijinal ve orijinaline sadık kalınarak hazırlanan kıyafetler, bayraklar, alem ve sancaklar, kılıçlar, silahlar, madalya ve nişanlar, tablolar, orijinal fotoğraflar, gravürler, gazete kupürleri ve daha binlerce eserin sergilendiği Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, Roma İmparatorluğu döneminden 1990-1991 Körfez Savaşı’na kadar olan geniş kapsamlı bir süreci destansı bir anlatımla AKS’ ye taşıyor.

30 yılın detaylarla yoğrulan emeği, onbinlerce kilometre katedilerek toplanan binlerce eser, tek tek araştırılarak oluşan yüzlerce hikâye içinde, Türkiye’nin en önemli sanayicilerinden veaynı zamanda diorama sanatçısı Nejat Çuhadaroğlu ile ekibi tarafından özenle çalışılarak oluşturulan dioramalar ve dünyanın başka hiç bir yerinde eşi benzeri olmayan eserlerden oluşan sergi AKS’ de tarihe tanıklık ediyor.

Tarihin sırları,unutulmaz anlar ve farklı hikayeler ile tarih tüm çarpıcılığı Mayıs ayı sonuna kadar AKS’ de ziyaretçileri ile buluşacak.

18 Ocak 2017 Çarşamba
924 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?