İmparatorluk Simsarları: Venedik-İstanbul Arasında Mekik Dokuyanlar

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Tarih ve Antropoloji kategorisinde 'İmparatorluk Simsarları: Venedik-İstanbul Arasında Mekik Dokuyanlar' adlı kitabı yayımladı. Toronto Scarborough Üniversitesi Tarihi ve Kültürel Çalışmalar Bölümü’nde tarih doçenti E. Natalie Rothman’ın kaleme aldığı kitap, Ebru Kılıç tarafından Türkçeye kazandırıldı. Kitap, 1570-1670 arası dönemde Venedik-Osmanlı ilişkilerini ele alırken sömürge göçmenleri, azat edilmiş köleler, tüccarlar, simsarlar, mühtediler ve siyasi tercümanlar gibi erken modern Venedik-Osmanlı sınırını düzenli olarak geçenlerin kesişen dünyalarını inceliyor.

İmparatorluk Simsarları: Venedik-İstanbul Arasında Mekik Dokuyanlar adlı kitap, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan (KUY) okurlarla buluştu. Tarih ve Antropoloji kategorisinde yayımlanan kitap, Toronto Scarborough Üniversitesi Tarihi ve Kültürel Çalışmalar Bölümü’nde tarih doçenti E. Natalie Rothman tarafından kaleme alındı.

Kitap, sömürge göçmenleri, azat edilmiş köleler, tüccarlar, simsarlar, mühtediler ve siyasi tercümanlar gibi, erken modern Venedik-Osmanlı sınırını düzenli olarak geçenlerin kesişen dünyalarını inceliyor. Dil, din ve siyaset çizgilerini sürekli aşan etkileşimlerinde bu imparatorluk aşırı tebaa, Avrupa’yla Levant arasında yeni ortaya çıkan ayrım da dâhil olmak üzere emperyal ve kültürel sınırların şekil değiştirmesine yardımcı oluyor.

Rothman, 1570-1670 arası dönemde, Osmanlı’nın yarattığı farkın Venedik kurumlarında algılanışında kademeli bir dönüşüme tanık olunduğunu savunuyor. Yasal ve ticari kıstaslara yapılan vurgunun, kısmen bu tebaanın sayesinde, yerini dine ve dile dayalı farklılıkların algılanmasına bıraktığını söylüyor.

Devletin yabancı tüccarlara vergi ödetme ve Venedik vatandaşlığını tanımlama çabalarına simsarların sık sık karşı koyduğu, Venedik’in hareketli pazar yerlerinde başlayan hikâye, Müslümanlıktan ve Yahudilikten dönmelerle, onların Venedikli Katolik hamilerinin, karşılıklı dönüşümlerinin pazarlığını yaptıkları, Venedik’teki bir hayır kurumunda devam ediyor.

Osmanlı’yla ilgili bilgi üretip yaymakla kalmayan, aynı zamanda emperyal sınırların öte yanında yoğun akrabalık ve hamilik ağları kuran Venedik’in siyasi tercümanları, dragomanlarla son buluyor. Rothman’ın yeni çizdiği kavramsal ve deneysel çerçeve, Akdeniz ve ötesindeki yasal, dini ve etnik dilsel farklılıkları yöneten kurumsal icraata ışık tutuyor.

Künye Bilgisi

İmparatorluk Simsarları: Venedik-İstanbul Arasında Mekik Dokuyanlar

Yazan: E. Natalie Rothman

İngilizceden çeviren: Ebru Kılıç

Fiyat (KDV Dâhil): 32 TL

ISBN: 978-605-5250-86-7

Barkod: 9786055250867

Ürün Sırası: 83

Ana Kategori: Tarih

Ebat: 16,5 x 24

Sayfa Sayısı: 384

Kapak Türü: Karton Kapak

14 Nisan 2016 Perşembe
650 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?