Çizgili Pijamalı Çocuk: Bruno ve Shmuel’in hikayesi...

Kitap Yorum
Çizgili Pijamalı Çocuk: Bruno ve Shmuel’in hikayesi...

Kitap Düşleri bu hafta John Boyne'nin Çizgili Pijamalı Çocuk kitabını okudu...

John Boyne İrlanda 1971 doğumlu. Edebiyata öyküyle başlayan yazar, iki kez İrlanda Kitap Ödülü’nü kazanmış. Çizgili Pijamalı Çocuk ile birlikte sekiz romanı mevcut.

New York Times’ın bestseller listesinde zirveye çıkan, dünyada 5 milyondan fazla satan ve 2008’de filme alınan Çizgili Pijamalı Çocuk, ikisi de aynı gün doğan, bambaşka hayatlar yaşayan 9 yaşındaki iki çocuğun Bruno ve Shmuel’in hikayesi...

1943 Almanya’sında yaşananlar Bruno’nun dilinden okuyucuya sunuluyor ve tamamen çocuk saflığı, çocuk masumluğu hakim kitaba.

Taşındıkları yeni evlerinde yalnız kalan bir çocuğun odasının penceresinden gördüğü toplama kampındaki insanları çiftçi sanması, onların birarada kalabalık yaşamlarına özenmesi, etrafında olup bitenleri kendi dünyasına göre nedenlendirmesi sımsıcak bir anlatımla şekillenmiş Boyne'nin kaleminde…

Bruno’ya göre toplama kampındakiler mutlu ama algılamadığı ve anlam veremediği şeyler de mevcut;

“Hangi insanların çizgili pijama, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti?” s:97

“Bazen, sadece bazen, askerlerden bazıları yemeğe kalırdı.(…) Baba ve anne askerlerin dostluğundan hoşlanıyorlardı. Bruno bunu anlayabiliyordu; fakat çizgili pijamalı hiç kimseyi bir kez bile yemeğe davet etmemişlerdi. İşte bunu anlayamıyordu.”

Babasına tel örgülülerle çevrili alandaki insanları sorduğunda aldığı yanıt, sadece o döneme özel değil, tüm dönemlerde insanların kendinden olmayana karşı nefretini, bakış açısını, ayrımcı, ötekileştiren zihniyetini çok net aktarıyor;

“Ah o insanlar,” dedi babası, başı ile onaylayıp biraz gülümseyerek. “O insanlar… şey, onlar insan değil Bruno.” s:53

Konu ve anlatım itibariyle okunması gereken bir kitap. Kitabın sonu da oldukça etkileyici. Ancak yazarın daha etkileyici, daha vurucu olsun diye böyle bir son uygun gördüğünü düşünsek de Bruno’nun sonu, Shmuel’in sonunu gölgede bırakıyor. Sanki Bruno’nun başına bir şey gelmese Shmuel’in başına gelenler önemini yitirecek gibi. 

Genel olarak baktığımızda, anlatım tarzının basitliği ve yazım dilinin sadeliğiyle aslında bir çocuk kitabı Çizgili Pijamalı Çocuk… Çocuklara hitap etmesi nedeniyle, bazı bölümlerde yaşanan acılar direk dile getirilmemiş,  insanların başına gelenler üstü örtülerek anlatılmış, ya da yarım bırakılmış. Yaşananları bildiğimiz için bizler tarafından tüm işkenceleri, acıları ve ölümleri algılamak zor değil… Bu kitabı okuttuğunuzda çocuklarınızın bir çok sorusuna cevap vermek zorunda kalabilirsiniz.

Kitabı okuduktan sonra filmini seyretmeyi unutmayın...

Keyifli okumalar...

 

Buket Özsanat
8 Ocak 2016 Cuma
10114 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?