Kırmızı Azap, Ayfer Tunç

Kitap Yorum
Kırmızı Azap, Ayfer Tunç

Kırmızı Azap dokuz öyküden oluşan, çoğunda erkek karakterlerin dünyalarından ve yalnızlığın içinden seslenen bir kitap. . 

İçinde en çok etkilendiğim öykü Fehime oldu. Özellikle yazım tarzından dolayı içime oturdu, yüreğimi şişirdi. 

Soğuk Geçen Kış'ın kahramanı Semavi Bey'in yaşadıklarına da çok üzüldüm. İçinde bulunduğumuz mevsimin sıcaklığına rağmen öyküyü okurken üşüdüm, iliklerime kadar hissettim soğuğu...

Öyküleri genel anlamda pek benimseyemesem de, Ayfer Tunç'un romanlardan aldığım keyfi alamasan da, öykü, hikaye tarzı sevenlere tavsiye edebileceğim bir kitap Kırmızı Azap.
 

Kitaptan Alıntılar

- Bu, anlatacak kimsesi kalmamış olanın hikayesi, yani benim. Eskiden vardı, yok ettim. Şimdi giderek kendi içime dönüyorum, tükeniyorum. Tükeneceğim Biteceğim. Sayfa:117 (Taş Kağıt Makas, Emir)

- tuhaf bir şekilde kenara itildiğimizi hissediyorduk. Birileri bizi oyuna almıyordu, yürüyen bantta tersine yürüyor gibiydik, hiçbir yere gidemiyorduk, sahici hayat başkalarınındı, biz debeleniyorduk.Sayfa:130 (Taş Kağıt Makas, Emir)

Tanıtım Metni

Ben dinledikçe onlar anlatıyorlardı. Parasızlık çekiyorlardı, çocukları üniversiteyi kazansın istiyorlardı, işlerinden kovuluyorlar, birbirlerine kazık atıyorlar, ihbar ediyorlar, çalıyorlardı; kimileri kaçaktı, kimileri şantaj yapacak malzeme arıyordu, birbirlerini dolandırıyorlar, her yenilginin acısını daha büyük bir kötülük yaparak çıkarmaya çalışıyorlardı. Karıkocalar birbirlerinden gizli, bu çöplükten kurtulmanın yolunu arıyorlardı.

Ayfer Tunç'un daha önce Aziz Bey Hadisesi ve Taş-Kâğıt-Makas kitapları içinde yer alan kısa öyküleri, Kırmızı Azap'ta bir araya geliyor, birbirini bütünlüyor. Hayatın damaklarımızda bıraktığı buruk tat, yazarın edebiyattaki ilk durağı olan öykülerinde de incelikle işleniyor. Kırmızı Azap, Ayfer Tunç'un 25 yıllık yazarlık birikiminin en önemli köşe taşlarından biri.
(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi :Can Yayınları
Sayfa Sayısı :152
 

 

Buket Özsanat
16 Mart 2016 Çarşamba
3102 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?