Martin Eden, Jack London

Ne Okuyoruz
Martin Eden, Jack London

Jack London’ın, kendi hayatından izler taşıyan romanı Martin Eden, denizci bir gencin kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabalarını anlatıyor. Zengin bir ailenin kızına âşık olan Martin Eden, ona erişebilmek uğruna kendini ilme ve ünlü bir yazar olma hayaline adıyor; bu hayal uğruna takıntılı denilebilecek bir şekilde varını yoğunu ortaya koyuyor.

Edebiyat tarihinin kuşkusuz en özgün karakterlerinden biri olan Martin Eden, azmi ve zekâsıyla yalnızca işçi sınıfını değil, girmeye çalıştığı burjuva dünyasını da aşıyor. Böylece maskelerin ardında yatanı görüyor, toplumun gerçek yüzünü idrak ediyor. Neticede her iki sınıfa da ait olamamanın yorgunluğu, yazarlık serüveninde çektiği fiziksel ve ruhsal zorluklara eklenince Martin, derin bir yalnızlığa sürükleniyor. Başarı sürecinin haşinliğinin sonunda başarının tatminsizliğiyle karşı karşıya kalıyor.

Jack London’ın başyapıtı olan bu trajik roman, okurlarını tıpkı Martin’in hayatı gibi dalgalı bir yolculuğa çıkarıyor.

JACK ­LONDON,­1876’da­ San ­Francisco’da­ doğdu.­ Kendi ­kendini­ eğitti­ ve­1897’de­ Klondike ­bölgesinde­ altın ­arayanlara­ katıldı.­Klon­dike’tan ­döndükten ­sonra, ­şansını­ bir­kez­ de­ yazarlıkta ­denemeye ­karar­ verdi.­ Otobiyografik ­romanı­ Martin Eden’da­ yansıttığı­ gi­bi,­ yazar olabilmek ­için­ olağanüstü­ bir­ çaba­ harcadı.­ İlk­ ki­tabı­ Kurt Kanı­ geniş bir­ okur ­kitlesine­ ulaştı.­17­ yıl­ içinde­ Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe­ gibi­ yapıtlarının­ sayısı­ 50’yi­ buldu­ ve ­ABD’nin­ en çok ­kaza­nan­ ya­zarı­ oldu. ­Jack ­London,­ 1916’da ­Kaliforniya’da ­öldü.

Kitap Yorumu için tıklayınız.

18 Eylül 2016 Pazar
2090 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?