Yıllara sığmayan bir sevda ve Bedriye Engin

Kitap Gündemi
Yıllara sığmayan bir sevda ve Bedriye Engin

“Kendimi bildim bileli bahçe yapıyorum. Kitap okuyan bir kadın! Neden, nasıl bilmiyorum ama hep saklama gereği duydum.”

Bedriye Engin’in sözleri bunlar.  Köy ortamında, arı kovanlarıyla uğraşırken, ekmek pişirirken, koyunları, inekleri otlatırken kitap okuyan, okuma sevdasından hiç vazgeçmeyen bir kadın o. 17 yaşında evlenen ve evlenirken “kitap okuyabilir miyim” diye düşünen bir kadın.

Zaman bulamayanlara inat, o zaman yaratan bir kadın. Sadece tüketen değil, üreten, üretirken okuyan, kendini geliştiren bir kadın.

Bugüne kadar 3000 kitap okuduğunu söylüyor Bedriye Engin.

3000 kitap…

Çok mu geliyor size, abartı mı geliyor? Çok değil! Kitap okumayı Bedriye Hanım gibi hayatının bir parçası olarak görenler için çok değil. Kitap sevdalıları bilirler bunu. Sadece onlar bilir. Sosyal medyanın, televizyon dizilerinin sözde büyülü! dünyasından uzak duranlar için bir ütopya değil 3000 kitap.

Bedriye Engin, kendisiyle yapılan bir röportajda, Bilecik’te en çok kitap okuyan yetişkin ödülünü aldığını söylüyor. Ne güzel bir ödül, okuyan biri için ne kadar anlamlı.

Onun için kitap okumak mecburiyet değil, yaşam tarzı. Her gece kitap okumadan yatmadığını söyleyen Bedriye Hanım, kendini sıradan bir köylü olarak tanımlıyor ve sadece kitap okumaya zaman yaratabilmek için büyük ve küçük baş hayvan beslediğini anlatıyor. En zor zamanlarında bile, en kötü koşullarda bile ayda en az üç kitap okuduğunu söylüyor Bedriye Hanım. İnternette dolaşırken saatlerini harcayan, alışveriş merkezlerinde keyifle dolanıp zamanlarını öldüren insanlara inat, hayvanlarını otlatırken kitap okuyarak, fırsat yaratamadığından bahsederek kitaplardan uzak duranlara örnek olacak yegane insanlar biri o. Yemek yapmaktan, çocuklarla ilgilenmekten zaman mı kalıyor diyenlere istenirse fırsat yaratabileceğini gösteren bir ana o.

Böyle güzel insanlara, Bedriye Engin gibi insanlara, kadınlara ihtiyacımız var. Okuyan, kendini geliştiren, üreten insanlara – kadınlara ihtiyacı var bu ülkenin.

Bizler de katkı sağlarsak gelişir ülkemiz. Beklemekle, kısıtlı zamanlarımızı bomboş geçirmekle, sadece ve sadece tüketmekle var olamayız.

Herkese örnek olmasını diliyorum Bedriye Engin’in okuma aşkının, kendini eğitme sevdasının.

Kitapların büyülü dünyasına adım atmak için geç değil. Yeter ki isteyin, kitaplar kapılarını açar size…

Buket Özsanat
12 Mart 2017 Pazar
2939 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?