Patrick Süskind

Ayın Yazarı
Patrick Süskind

Patrick Süskind 26 Mart 1949 yılında Almanya'da, Münih'in 30 km güneyindeki Starnberger Gölü kıyısında, Ambach'ta dünyaya geldi. Babası da yazar olan Süskind romanları dışında, senoryalar ve radyo oyunları da yazdı. 

Üniversite de tarih eğitimi aldı. Üniversite yıllarında düzyazılar ve senoryalar yazdı. Fransa Aix-en Provence'de Fransızcaya ve Fransız kültürüne ilişkin bilgisini arttırdı. 

1985 yılında Tevfik Turan tarafından dilimize çevrilen ve Can Yayınları tarafından yayınlanan Kontrabas (Der Kontrabass) isimli oyununun Münih Cuvilliee tiyatrosunda sahneye konulmasının ardından ismini duyurmaya başlayan Süskind, 1987 yılında "Koku" adıyla Tevfik Turan tarafından dilimize çevrilen ve Can Yayınları tarafından yayınlanan 1985 tarihli "Das Parfum" adlı ilk romanı ile dünya çapında şöhrete kavuştu. 

100 bin adet olarak basılan Das Parfum'ün ilk baskısı birkaç hafta içerisinde tükendi ve roman dokuz yıl boyunca Almanya'nın önemli dergilerinden biri olan Der Spiegel'in çok satanlar listesinde yer aldı. 2006 yılında Alman yönetmen Tom Tykwer tarafından sinemaya uyarlandı. Kitap gibi filmi de yoğun ilgi gördü. 

İsviçre, Avusturya ve Almanya'nın en önemli çağdaş yazarlarından biri olan, kitapları yirmiden fazla dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Süskind'in hayatıyla ilgili kendi yazdığı biyografisinin dışında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Yalnızlığı tercih eden, insan arasına karışmaktan hoşlanmayan yapısı ile kendisine verilen edebiyat ödüllerini bile almıyor ve reddediyor oluşuyla merak uyandıran bir yazar olmaya devam etmektedir.

Süskind'in diğer eserleri ise şunlardır:

Kitaplarla ilgili yorumlara kitap isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Üç Buçuk Öykü
Herr Sommer’in Öyküsü
Güvercin
AŞK ve ÖLÜM üzerine

Patrick Süskind'in kitaplarından alıntılar için tıklayınız. 

 

1 Kasım 2016 Salı
2354 Görüntülenme

Facebook Yorumları

Site İçi Arama
Anket Tümü
Kitap okumanıza en çok engel olan şey nedir?